Profilaktyka u szczeniaka

milusinscy_maj_2020

Niedługo jadę odebrać nowego pieska, szczeniaka rasy Beagle. Hodowca zapewnia mnie, że przeszedł on wszystkie zabiegi profilaktyczne. Ja mimo to chciałbym wiedzieć dokładnie jak powinna wyglądać profilaktyka u szczeniaka, tzn. odrobaczenie, szczepienia itd. Wcześniej miałem problemy z kotem, także wziętym z hodowli, gdzie hodowca mimo zapewnień, nie przeprowadził prawidłowej profilaktyki, przez co kot mocno chorował.
Pozdrawiam – Kamil z Piły

Panie Kamilu, pierwszy zabieg profilaktyczny powinien zostać przeprowadzony po skończeniu dwóch tygodni. Szczeniak powinien zostać wtedy zabrany do weterynarza, który przeprowadzi badanie ogólne, oceni stan zdrowia oraz po raz pierwszy odrobaczy pieska. W przypadku samców ważne jest, aby lekarz sprawdził obecność jąder w mosznie. W przypadku braku jąder badanie kontrolne należy przeprowadzać przy każdej kolejnej wizycie. Kiedy szczenię skończy 2 miesiące, i będzie już gotowe do wydania, właściciel powinien zostać poinformowany czy jądra zstąpiły do moszny. Jest to temat często bagatelizowany przez hodowców, a w naszej przychodni niejednokrotnie zdarzyło nam się przyjmować świeżo kupione szczeniaki, nawet z przeznaczeniem do dalszej hodowli, które okazywały się być wnętrami, przy czym należy pamiętać, że wnętrostwo to poważny problem mogący prowadzić do chorób nowotworowych, dlatego w takich przypadkach zalecana jest kastracja.

Druga wizyta powinna odbyć się kiedy piesek skończy miesiąc. Wtedy lekarz po raz kolejny bada zwierzę oraz odrobacza cały miot. Tutaj należy wspomnieć o dobraniu odpowiednich preparatów odrobaczających. Preparaty powinny być przeznaczone dla szczeniąt, a zakres działania oprócz podstawowych gatunków robaków obłych i płaskich, powinien obejmować także kokcydia i włosogłówkę. Kolejne odrobaczenia, już preparatem dla psów dorosłych, powinny być przeprowadzane co miesiąc do skończenia 6 miesiąca życia.

Jeśli chodzi o szczepienia profilaktyczne przeciwko chorobom zakaźnym takim jak parwowiroza, nosówka, zakaźne zapalenie tchawicy i choroba Rubarth’a, szczenięta szczepimy trzykrotnie w odstępach 2-3 tygodniowych. Pierwsze szczepienie wykonujemy, gdy piesek skończy 6 tygodni. Przy odbiorze pieska warto sprawdzić jak został zaszczepiony. Często zdarza się, że hodowca szczepi po raz pierwszy szczepionką dla psa dorosłego, która niestety nie nadaje się dla szczeniąt. Źle zaszczepiony pies nie wytwarza odporności na choroby zakaźne i często zdarza się, że musi zostać zaszczepiony ponownie.

Dodatkowo, jeśli jest taka potrzeba, już od drugiego dnia życia można zabezpieczyć szczenię przed pchłami i kleszczami. Należy to zrobić stosując odpowiedni preparat weterynaryjny. Samo mycie w szamponach czy pryskanie naturalnymi preparatami odstraszającymi nie zwalczy ektopasożytów.

Oprócz szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej, u lekarza weterynarii można także zasięgnąć porady na temat prawidłowej diety dla szczenięcia, która odgrywa olbrzymią rolę w prawidłowym rozwoju młodego psa. Najzdrowszym wyborem jest dobrej jakości gotowa karma dla szczeniąt. Natomiast dieta gotowana często jest źle zbilansowana. Nierzadko może prowadzić do niedoboru, lub nadmiaru składników, prowadzących do zaburzeń takich jak żywieniowa nadczynność przytarczyc.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl .

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.