Wyjeżdżamy z pieskiem za granicę… | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Wyjeżdżamy z pieskiem za granicę…

milusinscy

 

Dzień dobry, kupiłam niedawno szczeniaka rasy York. Za kilka tygodni planujemy wyjechać z nim za granicę, konkretnie do Wielkiej Brytanii. Czy piesek potrzebuje jakichś dodatkowych dokumentów oprócz swojej metryki? Pozdrawiam Basia z Kaczor.

Pani Basiu, każdy kraj ma swoje własne wymagania na temat wjazdu na teren kraju zwierząt towarzyszących. Właściciel ma obowiązek samodzielnie zorientować się w przepisach obowiązujących w danym kraju. Należy to zrobić co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą. W niektórych przypadkach wyrobienie potrzebnych dokumentów może potrwać nawet 3-4 miesiące (w przypadku badania na poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie). Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Bez względu na to do jakiego kraju się Pani udaje, pies ( a także każdy kot lub fretka) musi mieć obowiązkowo numer identyfikacyjny w formie transpondera podanego podskórnie ( tzw. czip). Czip podaje się zazwyczaj przy szczepieniu na wściekliznę, lub wcześniej, jeśli zwierzę nie skończyło 3 miesięcy. Tatuaże z numerem identyfikacyjnym są prawidłową formą identyfikacji w przypadku zwierząt, które zostały oznakowane w ten sposób przed dniem 3 lipca 2011 r., ale tylko w przypadku, jeśli właściciel ma na to dowód.

Kolejnym niezbędnym elementem do wyjazdu za granicę jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Obowiązkowi szczepienia podlegają zwierzęta, które skończyły 12 tygodni. Dobrze jest w dniu szczepienia od razu zaczipować zwierzę, chyba że zostało to zrobione wcześniej. Szczepienie nabywa ważności po 21 dniach od daty szczepienia. Wtedy można legalnie wyjechać za granicę. Kolejne szczepienia nabywają ważności w dniu podania. Jeśli zostanie przekroczona data ważności szczepienia (w Polsce 1 rok) kolejne szczepienie jest uznawane za podstawowe, czyli aby legalnie wyjechać ze zwierzęciem trzeba poczekać 21 dni od daty szczepienia.

W przypadku młodych zwierząt, które nie skończyły 12 tygodni, lub mają 12-16 tygodni i zostały zaszczepione, ale nie minęło jeszcze 21 dni od daty szczepienia, takie zwierzęta mają prawo przemieszczać się między państwami członkowskimi UE.

Ostatnim niezbędnym dokumentem jest oczywiście paszport wydawany przez lekarza weterynarii. Wystawienie paszportu kosztuje 100 zł. Jednym z częstszych błędów popełnianych przez właścicieli jest samodzielne dopisywanie w paszporcie różnych informacji, w tym zmiany informacji o właścicielu. W paszporcie jakichkolwiek wpisów może dokonywać jedynie lekarz weterynarii.

Dodatkowo w zależności od tego, do jakiego kraju będzie przemieszczało się zwierzę, może być potrzebne odrobaczenie i badanie kliniczne (należy zwrócić uwagę na godzinę przekroczenia granicy państwa docelowego), legalizacja paszportu, badanie na poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie (minimum 4-3 miesiące przed wyjazdem), oraz świadectwo weterynaryjne.

W przypadku wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, do 31 grudnia 2020 r. obowiązują niezmienione zasady wjazdu na teren kraju. Piesek musi więc być zaczipowany, mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz założony paszport. Piesek musi być także obowiązkowo odrobaczony przeciwko tasiemcowi – Echinococcus mutlilocularis, nie wcześniej niż 24 godziny i nie później niż 120 godzin przed planowaną datą i godziną wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Warto przestrzegać przepisów dotyczących przemieszczania się zwierząt towarzyszących między państwami, ponieważ braki w dokumentacji mogą skutkować zawróceniem zwierzęcia do kraju, z którego przyjechało i skierowaniem zwierzęcia na kwarantannę, lub nawet eutanazję.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.