15 października będziesz mógł skorzystać z bezpłatnych badań!

Z okazji  Światowego Dnia Wzroku!
W Salonie Optycznym „Piękne Oczy”
15 października będziesz mógł skorzystać z bezpłatnych badań!

Jak ważny jest zmysł wzroku, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego warto i należy dbać o swój wzrok! Najlepsza jak zawsze jest profilaktyka. 15 października 2019 roku, w ramach Światowego Dnia Wzroku – który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem WZROK PRZEDE WSZYSTKIM –  będzie można zrobić pierwszy krok w kierunku upewnienia się czy z naszym wzrokiem jest wszystko w porządku.

Tego dnia (15 października 2019 roku) będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych* w Salonie Optycznym „Piękne Oczy” w Pile, przy Placu Zwycięstwa 11. Specjaliści optometrii będą czekali na Państwa już od godziny 9.00! Salon Optyczny „Piękne Oczy już po raz 4. Aktywnie uczestniczy w Światowym Dniu Wzroku.

Z mgr inż. Jackiem Zabelem, optometrystą, właścicielem Salonu Optycznego „Piękne Oczy” w Pile – o wzroku, jego wadze oraz Światowym Dniu Wzroku rozmawia Marek Mostowski.

Po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Myślę, że najważniejszego zmysłu człowieka. Od kiedy obchodzimy to „święto”?

– To święto obchodzimy corocznie w drugi czwartek października. Na pomysł wpadli Amerykanie. Jak pan wspomniał, narząd wzroku jest najważniejszym ze zmysłów, bo 80 procent bodźców odbieramy właśnie przez narząd wzroku, a pozostałe 20% odbieramy czterema pozostałymi zmysłami. Jednak ten najważniejszy narząd zmysłu jest, rzekłbym, najsłabszym narządem, najbardziej wrażliwym, najszybciej się zmieniającym, najkrócej działającym sprawnie, a jednocześnie najbardziej obciążonym z narządów. My cały czas z niego korzystamy, a w ostatnim czasie przesilamy. Przez to, że cywilizacja nam się rozwija – korzystamy znacznie więcej z urządzeń elektronicznych, które emitują różne rodzaje światła – sami przyczyniamy się do jego szybkiej eksploatacji.

W jakim celu powołano Światowy Dzień Wzroku?

– Na świecie żyje ponad 50 milionów osób niewidomych. Osób z uszkodzeniami, zaburzeniami wzroku jest znacznie więcej. Wiele ludzi nie zadaje sobie sprawy, że ma nie do końca sprawny narząd wzroku. Badania przesiewowe, przeprowadzane darmowo właśnie tego dnia, są po to, aby wyłapać potencjalne osoby z zaburzeniami widzenia. Zarówno ostrości widzenia czy widzenia barwnego. Testy przesiewowe będą w szerokim zakresie, wielu aspektach sprawdzały nasz wzrok. Specjaliści sprawdzą wzrok i skierują już na pełne badania, czy to w celu dobrania okularów, czy rozpoczęcia leczenia u lekarza okulisty. A może wprowadzenia jakiejś terapii wzrokowej, aby pobudzić mniej pracujące oko.

Niech pan jako specjalista, podpowie laikowi jak często należy sprawdzać swój wzrok?

– Specjaliści zalecają raz w roku. Ja bym był szczęśliwy, gdyby ludzie przychodzili na kontrolę co dwa lata. Wielokrotnie spotykamy się z osobami, które nie były 10-20 lat u specjalisty.

Jaki zakres badań będzie wykonywany podczas tegorocznego Światowego Dnia Wzroku?

– Podstawowy zakres badań to: wywiad chorobowy, który jest niezbędny w rozmowie z pacjentem, a następnie sprawdzenie ostrości widzenia. Czyli ocena, na jakim poziomie jest w tej chwili nasz wzrok, jeśli chodzi o ostrość. Obiektywny pomiar refrakcji, czyli pomiar wady wzroku bez uczestnictwa pacjenta. Tylko specjalista ocenia czy jest wada wzroku, czy jej nie ma. Wykonany zostanie Cover Test, czyli test przysłaniania, żeby sprawdzić czy nie ma problemów związanych z zezem. I badanie stereopsji, czyli współpracy między jednym okiem a drugim, i oceny widzenia przestrzennego specjalnym testem muchy. W rekomendowanym zakresie badań, o który możemy go rozszerzyć, znajdzie się wykonanie testu Wortha (to przy problemach zezowych). Myślę, że to wyniknie z samego badania, jeśli w Cover Teście wyjdą nam zaburzenia, to kolejnym etapem będzie włączenie testu Wortha. Ponadto wykonamy test Amslera, który u osób starszych pozwoli wyłapać początki choroby AMD. U każdej osoby zmierzymy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Będzie też badanie widzenia barwnego – test Ishihary.

– 15 października jeden z naszych gabinetów będzie przeznaczony tylko na badania przesiewowe. Nie będzie zapisów. Kto przyjdzie, siada przed gabinetem i czeka na swoją kolej, aby bezpłatnie skorzystać z tych badań – wyjaśnia i serdecznie zaprasza Jacek Zabel.

* Badanie przesiewowe (skriningowe, skrining, z ang. screening) – w medycynie rodzaj strategicznego badania, które przeprowadza się wśród osób nieposiadających objawów choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia, dla zapobieżenia poważnym następstwom choroby w przyszłości.
Przeprowadzone badania przesiewowe nie są podstawą do wystawienia recepty.

15_pazdziernika_badanie

15_pazdziernika_badanie_0215_pazdziernika_badanie_03 15_pazdziernika_badanie_04

mm