Zespół Cushinga u psów

milusinscy-kwiecien-2022

Witam, piszę w sprawie mojego 5-letniego pieska rasy Yorkshire Terrier. Od kilku miesięcy pies ma problemy skórne, a mianowicie łupież i wypadającą sierść. Podejrzewano u niego pasożyty zewnętrzne, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy i inne rzeczy. Leczenie sporo mnie kosztowało a nie pomogło wcale. Ostatnio lekarz zaproponował badanie w kierunku Cushinga. Moje pytanie brzmi, czy to nie jest już naciąganie? Z tego co czytam w internecie mój pies nie ma objawów tej choroby. Jakub z Piły.

Panie Jakubie, Zespół Cushinga to jedno z najczęstszych schorzeń endokrynnych psów, często diagnozowane w naszej przychodni. Choroba ta jest wywołana przez nadmiar glikokortykosterydów (kortyzolu) we krwi najczęściej spowodowany toczącymi się w organizmie procesami nowotworowymi. Ze względu na etiologię wyróżniamy trzy typy Cushinga. Pierwszy najczęściej spotykany spowodowany jest nowotworowymi procesami w przysadce (gruczolaki lub gruczolakoraki), drugi czynnym nowotworem kory nadnerczy. Najrzadziej spotykanym Cushingiem jest typ jatrogenny spowodowany podawaniem glikokortykosterydów. Należy tutaj zaznaczyć, iż nie każde podanie sterydu wywoła od razu zespół Cushinga. Wszystko zależy od rodzaju substancji czynnej, dawki i długości czasu podawania.

Zespół Cushinga występuje przeważnie w drugiej połowie życia. Objawy często nie wskazują jednoznacznie na chorobę, lub są bardzo słabo wyrażone. To prawda, że pies chory na Cushinga wygląda w charakterystyczny sposób, jednak typowy dla tego zespołu pełny zestaw objawów obserwuje się w gabinecie rzadko. Taki pies będzie charakteryzował się powiększonym zarysem brzucha, obwisłym brzuchem, nadmiernym apetytem oraz pragnieniem połączonym z częstym oddawaniem moczu. Często pojawiają się obustronne wyłysienia szczególnie po bokach ciała i na brzuchu. Skóra staje się cienka, pojawiają się zaskórniki i strupy wskazujące na zwapnienie skóry. Dodatkowo może pojawić się ogólne osłabienie, zanik mięśni, zanik jąder, porażenie nerwu twarzowego. U psa, który posiada większość z powyższych objawów nietrudno o podejrzenie Cushinga. Jednak tacy pacjenci to rzadkość. Znacznie częściej pojawiają się pacjenci, których objawy w minimalnym stopniu wskazują na Cushinga. Często właściciel zauważa jedynie, że pies jest jakby zaspany, nie tak aktywny i bystry jak kiedyś. Czasami obserwuje się otyłość lub nadmierne picie wody, lub po prostu zwierzę ma brzydką sierść, nadmiernie wypadającą, czy z łupieżem jak w przypadku Pana pieska. Już te objawy, nawet występując pojedynczo nasuwają podejrzenie Zespołu Cushinga. Tak, że jeżeli lekarz podejrzewa tę chorobę, raczej należałoby wykonać badania diagnostyczne, szczególnie kiedy inne możliwe przyczyny problemów skórnych zostały wyeliminowane.

Podstawą w diagnostyce jest badanie moczu oraz krwi. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się dodatkowo wykonanie USG lub RTG.

Leczenie obejmuje różne metody, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, najczęściej w formie farmakologicznej, ewentualnie chirurgicznej lub naświetlania.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.