I Bieg „Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Pile. Biegło ponad 300 osób | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  I Bieg „Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Pile. Biegło ponad 300 osób

  Pod patronatem Tętna Regionu

  28 lutego Piła dołączyła do 170 miast w Polsce i za granicą, gdzie były organizowane biegi “Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ideą biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W biegu, który odbył się w lasku przy ul. Mickiewicza w Pile uczestniczyło ponad 300 osób. Bieg organizowany był w ramach IV Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach których zorganizowano wykłady, koncerty oraz marsz.

  Głównym organizatorem oraz pomysłodawcą projektu “Tropem Wilczym” jest Fundacja Wolność i Demokracja, a koordynatorem lokalnego biegu byli Pilscy Patrioci.

  - Był to bieg wyjątkowy, inny niż wszystkie. Tym razem nie chodziło o to, kto dobiegnie na linię mety, jako pierwszy. Cel był prosty – pokonać dystans 1963 metrów i w ten sposób oddać hołd Armii Wyklętej, która walczyła za naszą wolność właśnie w lesie. Stąd pomysł, aby to sportowe wydarzenie zorganizować w pobliskim lasku na osiedlu Górnym. Dystans biegu, to odwołanie do śmierci ostatniego Wyklętego Bohatera – Józefa Franczaka ps. “Lalek”, który został zamordowany przez komunistów w 1963 roku - mówi Damian Jagła (Pilscy Patrioci) - Bardzo nas ucieszył taki wielki odzew mieszkańców Piły oraz regionu. Bieganie ostatnio staje się najpopularniejszą formą ruchu, a tutaj była okazja do udziału całej rodziny. Dlatego na starcie ucieszył nas widok licznej grupy dzieci (nawet maleństw w wózkach), młodzieży, seniorów, lokalnych sekcji sportowych, a także kijkarzy. Podczas biegu wznoszone były hasła “cześć i chwała bohaterom”, co pokazuje, że każdy z uczestników wiedział, jaki jest cel imprezy. Wszyscy uczestnicy w ramach pakietu startowego otrzymali pamiątkowy medal, t-shirt z wizerunkiem żołnierza, numer startowy, audiobook “Klamra” oraz inne gadżety patriotyczne. Na mecie na wszystkich uczestników oraz kibiców czekała ciepła ”grochówka”. To wspaniałe, że dzięki tej sportowej imprezie możemy przekazać wiedzę historyczną na temat naszych bohaterów oraz podkreślić naszą dumę z bycia Polakiem.

  Dystans nie był zbyt długi, więc można było, korzystając z ładnej pogody, pokonać dodatkowo kilka okrążeń w limicie czasowym 60 minut. Organizatorzy zdają sobie sprawę z małych niedociągnięć spowodowanych głównie tym, że bieg odbywał się po raz pierwszy, jednak ogólnie są zadowoleni i mają w planach zwiększenie liczby uczestników oraz dodatkowych kilka pomysłów by urozmaicić całą trasę.

  - Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować Zarządowi Dróg i Zieleni Miejskiej w Pile oraz Nadleśnictwu Zdrojowa Góra za umożliwienie nam biegu w lasku na osiedlu Górnym. Dziękujemy również lokalnym sponsorom no i przede wszystkim dziękujemy uczestnikom oraz kibicom. Serce rośnie, gdy widać młodzież, która tak chętnie włącza się w patriotyczne akcje w naszym mieście. Cześć i Chwała Bohaterom! – dodaje Damian Jagła

  Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

  Sebastian Daukszewicz

  bieg_wilczym_tropem48

   

  bieg_wilczym_tropem60 bieg_wilczym_tropem59 bieg_wilczym_tropem58 bieg_wilczym_tropem57 bieg_wilczym_tropem56 bieg_wilczym_tropem55 bieg_wilczym_tropem54 bieg_wilczym_tropem53 bieg_wilczym_tropem52 bieg_wilczym_tropem51 bieg_wilczym_tropem50 bieg_wilczym_tropem49 bieg_wilczym_tropem48 bieg_wilczym_tropem47 bieg_wilczym_tropem46 bieg_wilczym_tropem45 bieg_wilczym_tropem44 bieg_wilczym_tropem43 bieg_wilczym_tropem42 bieg_wilczym_tropem41 bieg_wilczym_tropem40 bieg_wilczym_tropem39 bieg_wilczym_tropem38 bieg_wilczym_tropem37 bieg_wilczym_tropem36 bieg_wilczym_tropem35 bieg_wilczym_tropem34 bieg_wilczym_tropem33 bieg_wilczym_tropem32 bieg_wilczym_tropem31 bieg_wilczym_tropem30 bieg_wilczym_tropem29 bieg_wilczym_tropem28 bieg_wilczym_tropem27 bieg_wilczym_tropem26 bieg_wilczym_tropem25 bieg_wilczym_tropem24 bieg_wilczym_tropem23 bieg_wilczym_tropem22 bieg_wilczym_tropem21 bieg_wilczym_tropem20 bieg_wilczym_tropem19 bieg_wilczym_tropem18 bieg_wilczym_tropem17 bieg_wilczym_tropem16 bieg_wilczym_tropem15 bieg_wilczym_tropem14 bieg_wilczym_tropem13 bieg_wilczym_tropem12 bieg_wilczym_tropem11 bieg_wilczym_tropem10 bieg_wilczym_tropem09 bieg_wilczym_tropem08 bieg_wilczym_tropem07 bieg_wilczym_tropem06 bieg_wilczym_tropem05 bieg_wilczym_tropem04 bieg_wilczym_tropem03 bieg_wilczym_tropem02 bieg_wilczym_tropem01 bieg_wilczym_tropem61 bieg_wilczym_tropem00