9 grudnia Święty Mikołaj z Rovaniemi odwiedzi Piłę, Krajenkę i Zakrzewo | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

9 grudnia Święty Mikołaj z Rovaniemi odwiedzi Piłę, Krajenkę i Zakrzewo

Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Konsulatem Honorowym Finlandii w Poznaniu organizuje już po raz kolejny Dni Fińskie w Wielkopolsce. Najważniejszym akcentem tego wydarzenia jest przyjazd prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi! W tym roku, na zaproszenie Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, 9 grudnia odwiedzi Piłę, Krajenkę i Zakrzewo. Przybysz zza koła podbiegunowego drugi raz będzie gościł w Pile.

5 listopada br. w UM na konferencji prasową z udziałem Roberta Jakubca – Konsula Honorowego Finlandii w Poznaniu oraz Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Piotra Głowskiego – Prezydenta Miasta Piły, Stefana Kiteli – Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka i Marka Buławy – Wójta Gminy Zakrzewo poinformowano o wydarzeniach, które będą towarzyszyć wizycie gościa z Finlandii.

- Cieszę się, że w północnej Wielkopolsce te Dni Fińskie będziemy mogli obchodzić tak szczególnie. 9 grudnia przyjedzie do nas Święty Mikołaj z Rovaniemi, który jest takim ambasadorem Finlandii na całym świecie. W ramach przyjazdu Mikołaja będzie okazja do poznania kultury jego kraju, tradycji i języka fińskiego. Chcemy też mówić o ekologii i ochronie środowiska – temacie ważnym dla naszego kraju, ale też w Finlandii, stąd też zorganizujemy kilka akcji charytatywnych i konkursów – mówi Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Mikołaj z Rovaniemi przyjeżdża głównie w te miejsca, z których dostaje najwięcej zaproszeń. A najwięcej zaproszeń dostaje z Polski – otrzymuje dziesiątki, setki tysięcy listów. Cieszymy się z ponownego zaproszenia do tego regionu, który jest jednym z przodujących w sferze ochrony środowiska i wygląda pięknie przyrodniczo. Przy okazji tej wizyty będziemy rozwijać kontakty między firmami fińskimi, pilskimi i polskimi. Ma to być współpraca na wiele lat – dodaje Robert Jakubiec, Konsul Honorowy Finlandii w Poznaniu.

Będzie to szósta wizyta Mikołaja w Wielkopolsce, a druga w Pile. Plan jeszcze nie jest pełny i na szczegóły trzeba będzie trochę poczekać, ale już warto przygotować dzieci na spotkanie z nim 9 grudnia w Pile, od 16.00 do 18.30 w dużym namiocie, który z tej okazji stanie na placu Staszica.

- Tradycją jest sadzenie drzewka znanych osób w Parku na Wyspie i chcemy, aby Mikołaj takie drzewko w Pile zasadził oraz rozświetlił naszą choinkę miejską. Będzie okazja do zdjęć, rozmów z naszym gościem. Negocjujemy jeszcze z elfami – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jednak wcześniej Mikołaj odwiedzi Zakrzewo, gdzie o 10.00 zaplanowano godzinne spotkanie w sali widowiskowo-sportowej. Ponadto zostanie odsłonięty przez Mikołaja drogowskaz na Rovaniemi. Następnie odwiedzi Krajenkę, gdzie przewiduje się spotkanie w hali widowiskowo-sportowej.

Szczegółowy program wizyty św. Mikołaja w północnej Wielkopolsce poznamy wkrótce.

Sebastian Daukszewicz

9_grudnia_swiety_mikolaj1_01

9_grudnia_swiety_mikolaj1_30 9_grudnia_swiety_mikolaj1_02 9_grudnia_swiety_mikolaj1_03 9_grudnia_swiety_mikolaj1_04 9_grudnia_swiety_mikolaj1_05 9_grudnia_swiety_mikolaj1_06 9_grudnia_swiety_mikolaj1_07 9_grudnia_swiety_mikolaj1_08 9_grudnia_swiety_mikolaj1_09 9_grudnia_swiety_mikolaj1_10 9_grudnia_swiety_mikolaj1_11 9_grudnia_swiety_mikolaj1_12 9_grudnia_swiety_mikolaj1_13 9_grudnia_swiety_mikolaj1_14 9_grudnia_swiety_mikolaj1_15 9_grudnia_swiety_mikolaj1_16 9_grudnia_swiety_mikolaj1_17 9_grudnia_swiety_mikolaj1_18 9_grudnia_swiety_mikolaj1_19 9_grudnia_swiety_mikolaj1_20 9_grudnia_swiety_mikolaj1_21 9_grudnia_swiety_mikolaj1_22 9_grudnia_swiety_mikolaj1_23 9_grudnia_swiety_mikolaj1_24 9_grudnia_swiety_mikolaj1_25 9_grudnia_swiety_mikolaj1_26 9_grudnia_swiety_mikolaj1_27 9_grudnia_swiety_mikolaj1_28 9_grudnia_swiety_mikolaj1_29