Osteoartroza u kotów

milusinscy

Panie Doktorze, mój kot rzadziej się wylizuje. Mniej sprężyście wskakuje i zeskakuje z mebli, i wydaje się być mniej aktywny, i chętny do zabawy. Wydaje mi się, że mogą go boleć stawy. Mam pytanie, czy kot może mieć kłopoty ze stawami?

Bardzo dobre pytanie. Zdarza się, że w naszej przychodni diagnozowane jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów u kota tzw. osteoartroza i wówczas widzimy ogromne zdziwienie i niedowierzanie właściciela kota, gdyż prawie nikt nie wierzy, że kot może chorować na stawy. Niestety, koty podobnie jak psy chorują na osteoartrozę. Ostatnie badania wykazują, że częstotliwość występowania zwyrodnień stawów u kotów nie różni się znacznie od częstotliwości tego schorzenia u psów.

W jednych badaniach u 22 % kotów powyżej pierwszego roku życia stwierdzono występowanie objawów radiologicznych osteoartrozy, podczas gdy w innym stwierdzono, że 90 % kotów powyżej 12 roku życia takie objawy wykazuje.

Niestety ta liczna grupa kotów, u których były zmiany w badaniu RTG nie była zdiagnozowana w kierunku tej choroby. Koty mają wysoką zdolność do kompensacji problemów ortopedycznych, często przez spowolnienie, które może być postrzegane jako „normalne starzenie się„ kota.

Właściciele nie mają skłonności do wyprowadzania ich na spacery. Często więc zdarza się, że nie dostrzegają zmian w mobilności kotów. Lekarz nierzadko ma duży problem z zauważeniem zmian w poruszaniu się kota, z uwagi chociażby na to, że koty przynoszone są w klatce, wyjmowane na stół i chowane z powrotem do klatki. Oznacza to, że jako lekarze rzadko mamy okazję do przeanalizowania sposobu w jaki kot się porusza. Dlatego świadomość właściciela, czyli wiedza na temat objawów osteoartozy jest tu decydująca.

Osteoartroza może pojawić się u kotów w każdym wieku i w każdym ze stawów. Degeneracja stawów może przebiegać zarówno ostro jak i przewlekle. Najlepszym sposobem zarówno zapobiegania jak i leczenia osteoartritis jest stosowanie preparatu SINOQUIN dla kotów. Jest to naturalny chondroprotektor regenerujący oraz działający przeciwzapalnie na chrząstki stawowe. Bogaty w chlorowodorek glikozaminy, a także siarczan chondroityny wspomagany olejem z kryla, bardzo szybko przyczynia się do trwalej odnowy stawów, a także zniesienia stanu zapalnego. Kot w krótkim czasie wraca do zdrowia, co widać po jego ruchliwości i sprężystości.

Pragnę wszystkim czytelnikom, właścicielom kotów zwrócić uwagę na ten problem, gdyż pamiętajmy, że kot się nam nie poskarży na dolegliwości bólowe w stawach. Musimy sami je zauważyć i zwrócić się do lekarza o pomoc.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.