Badania katastrofy niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej w okolicach Trzcianki zakończone | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Badania katastrofy niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej w okolicach Trzcianki zakończone

badania_katastrofy

Wspólnie z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance zamykamy temat badania katastrofy niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej. Na podstawie odnalezionych w miejscu katastrofy elementów nie udało nam się jednoznacznie ustalić, czy był to Messerschmitt Bf 109, czy jeden z dwóch Focke-wulf Fw 190, które również rozbiły się w okolicach Trzcianki na początku 1945 roku.  

Z pomocą przyszedł nam mieszkaniec Trzcianki, Pan Paweł Siejak, który za pośrednictwem naszego kolegi Michała Szczepańskiego przekazał nam skan fotografii przedstawiającej fragment skrzydła samolotu z widocznym niemieckim oznaczeniem oraz naniesionym zimowym kamuflażem. Według relacji Pana Pawła fotografia została wykonana krótko po wojnie, kiedy jego rodzina przybyła do Trzcianki, w miejscu, w którym odnaleźliśmy drobne części samolotu. Po analizie fragmentu skrzydła na fotografii jednoznacznie stwierdziliśmy, że jest to element pochodzący z samolotu myśliwskiego Messerschmitt Bf 109 G-14, za którego sterami zginął plutonowy Heinz Vetter. Był to jeden z 13 samolotów tego typu, które niemieckie lotnictwo straciło w styczniu 1945 r. podczas ataków na kolumny wojsk rosyjskich podchodzące do Piły. W wyniku wspólnego działania dwóch muzeów udało się potwierdzić miejsce katastrofy konkretnego samolotu i dzięki temu lepiej udokumentować historię regionu.

Przed załogą Pilskiego Muzeum Wojskowego kolejne wyzwanie, mamy informację o miejscu katastrofy niemieckiego samolotu w okolicach Piły. Będziemy ten temat badać. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu o przekazanie informacji o katastrofach samolotów z okresu II wojny światowej oraz zatopionych czołgach i innych pojazdach wojskowych.

Z Waszą pomocą mamy szansę odkrywać nieznaną historię regionu.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i przekazane informacje.

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe
tel. 601 291 234