Będzie Bursa dla słuchaczy Szkoły Policji w Pile | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Będzie Bursa dla słuchaczy Szkoły Policji w Pile

O tym, że Szkoła Policji w Pile, pomimo swojej renomy i ponad 60-letniej historii, od początku borykała się z problemem zakwaterowania słuchaczy na poziomie odpowiadającym współczesnym standardom to nie tajemnica. Problem ten ma być rozwiązany do 2020 roku. Taka data padła podczas konferencji prasowej 29 października, która dotyczyła planowanej rozbudowy Szkoły Policji w Pile o budynek Bursy (akademika dla słuchaczy). Koszt inwestycji to ok. 25 milionów złotych.

Konferencja prasowa odbyła się z udziałem Piotra Głowskiego – Prezydenta Miasta Piły, projektanta koncepcji architektonicznej budynku bursy – Lecha Wojtasika – architekta z Pracowni Architektonicznej WOJTASIK z Piły. W roli gospodarzy wystąpili – Komendant Szkoły Policji w Pile – insp. Jerzy Powiecki oraz Zastępcy Komendanta: insp. Piotr Gaca i mł. insp. Roman Gryczka. Szkołę Policji w Pile reprezentowali również przedstawiciele Wydziału Zaopatrzenia – mł. insp. Robert Bartol – Naczelnik Wydziału oraz jego Zastępca – kom. Marcin Druszcz.

-  Dwa lata temu oddaliśmy do użytku rozbudowane centrum sportowe – hala sportowa, a teraz planujemy wybudowanie bursy dla Szkoły Policji, dzięki czemu zwiększy się ilość słuchaczy szkolonych, i podniesie się prestiż szkoły. Przypomnę, że od ubiegłego roku jesteśmy jedyną szkołą, która kształci służby kryminalne dla policji. Czyli ok. 35 tys. ludzi będzie przechodzić przez naszą szkołę. Można powiedzieć, że każdy policjant, który wstępuje do służby kryminalnej musi przejeść przeszkolenie w naszej szkole. W tym roku planujemy przeszkolić 3,5 tys. policjantów z całego kraju - mówi Jerzy Powiecki, Komendant Szkoły Policji w Pile. - Warto dodać, że w Pile jest duży potencjał ludzi, firm prywatnych i cieszę się, że pilska firma Lecha Wojtasika wygrała przetarg na koncepcje architektoniczną budynku bursy, ponieważ pieniądze, które zostały przekazane na ten cel przez Radnych Rady Miasta Piły Szkole Policji zostają w tym mieście i będą służyły rozwojowi Piły.

Miasto Piła zabiega o nowych pracodawców, ale również dba o tych, którzy od wielu lat mają swoje firmy, przedsiębiorstwa. Inwestycja ta będzie do zrealizowania między innymi dzięki podpisanej w maju br. umowie pomiędzy Gminą Piła – reprezentowaną przez Piotra Głowskiego, Prezydenta Piły, a Szkołą Policji w Pile – reprezentowaną przez insp. Jerzego Powieckiego, Komendanta Szkoły. Na mocy powyższej umowy przekazane zostały przez Gminę Piła środki finansowe na Fundusz Wsparcia Policji. Kwota ponad 270 tysięcy złotych, przeznaczona została na pokrycie kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej w ramach planowanej budowy akademika.

- Nasz udział w całym tym przedsięwzięciu może nie jest jakoś specjalnie wielki i aż, i tylko 270 tys. zł, jednak jestem pewny że to będzie elementem zachęcającym decydentów do podjęcia decyzji o tym, że będzie to szybko i sprawnie realizowane. A że widać już na pierwszy rzut oka, że będzie to bardzo ładne, to pojawi się kolejna wizytówka naszego miasta w ładnej lokalizacji - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Budynek zakwaterowania, jako bursa dla słuchaczy Szkoły Policji w Pile, zaprojektowany będzie na planie litery L na pięciu kondygnacjach. Każda kondygnacja, pomijając ostatnią (poddasze), mieści moduły mieszkalne składające się z przedpokoju, wspólnej łazienki i dwóch pokoi. Przewidziano moduły 2-pokojowe, w których kwaterowane będą w sumie cztery osoby oraz moduły jednopokojowe, w których kwaterowane będą dwie osoby. Ostatnia kondygnacja częściowo jako poddasze nieużytkowe z możliwością aranżacji na potrzeby mieszkaniowe w kolejnych etapach realizacji inwestycji. W budynku przewidzianych będzie 386 miejsc dla słuchaczy z możliwością aranżacji poddasza na użytek kolejnych 73 osób. Na każdym piętrze, oprócz poddasza, w centralnej części budynku zlokalizowany będzie pokój dowódcy. Na parterze zaprojektowano wartownię przy wjeździe na teren szkoły oraz portiernię przy głównym wejściu do budynku. Użytkownicy budynku będą też mieli do dyspozycji pomieszczenie pralni i suszarni zlokalizowane na parterze. Na ostatniej kondygnacji w głównej wieży budynku znajdzie swoje miejsce sala wielofunkcyjna, m.in. dla celów kulturalnych, szkoleniowych itp. W celu łatwej komunikacji, istniejący budynek, połączony zostanie z bursą łącznikiem na poziomie trzeciej kondygnacji.

Istniejący budynek główny Szkoły Policji w Pile jest obiektem z lat 20-tych ubiegłego wieku i podlega ochronie konserwatorskiej, tym samym nowy budynek nie może znacząco odbiegać formą architektoniczną i zastosowanymi materiałami. Projektowany obiekt swą bryłą i materiałami zastosowanymi na elewacjach nawiązuje do sąsiedniej zabudowy. Materiały wykończeniowe elewacji i dachu to głownie ceramika w formie płyt elewacyjnych i dachówki karpiówki. Elementem wspólnym dla istniejącej i nowej zabudowy jest wieża. Projekt budowy budynku zamieszkania zbiorowego został wstępnie uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Delegatura w Pile.

Jak dodaje mł. insp. Roman Gryczka, nie ma mowy o pogorszeniu się warunków w nauczaniu na czas budowy nowej bursy. W kolejnych latach na terenie Szkoły Policji ma powstać również nowa stołówka obok tej wybudowanej bursy, w miejscu gdzie są dziś garaże.

Sebastian Daukszewicz

bedzie_bursa01

bedzie_bursa02 bedzie_bursa03 bedzie_bursa04 bedzie_bursa05 bedzie_bursa06 bedzie_bursa07 bedzie_bursa08 bedzie_bursa09 bedzie_bursa10 bedzie_bursa11 bedzie_bursa12 bedzie_bursa13 bedzie_bursa14 bedzie_bursa15 bedzie_bursa16 bedzie_bursa17