„Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” – seminarium w pilskim WORD | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

„Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” – seminarium w pilskim WORD

Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są jednym z kanałów komunikacji, prowadzonym w celu zwiększenia bezpieczeństwo na terenach kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą zwrócić uwagę instruktorów na problem zachowań kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. Jedno z takich spotkań dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD odbyło się 14 listopada 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile pod nazwą: „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”. Podczas warsztatów prezentowane były filmy prezentujące zdarzenia na przejazdach, omawiano przykłady niewłaściwych oraz pożądanych zachowań kierowców. Instruktorzy dostali „pigułkę” wiedzy, którą mogą wykorzystać podczas swoich zajęć z kursantami.

Aż 99% wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo – drogowych to skutek ignorowania przez kierowców znaków drogowych, czerwonych świateł czy omijania rogatek. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku doszło do 164 zdarzeń na przejazdach/przejściach kategorii A – E, w wyniku, których zginęło 40 osób, a 27 zostało ciężko rannych. Bezpieczeństwo zależy więc od właściwego zachowania się kierowców – respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego. Prelegenci zwracali szczególną uwagę na niewłaściwe zachowania kierowców.

10 NIEWŁASCIWYCH ZACHOWAŃ KIEROWCÓW

•    ignorowanie znaku STOP

•    wjazd na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej

•    wjazd na przejazd przy zamykających się rogatkach

•    omijanie zamkniętych rogatek

•    wjazd na przejazd przy otwierających się rogatkach

•    wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu

•    wjazd na przejazd bez uprzedniego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg

•    wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania dalszej jazdy

•    jazda „na pamięć”, czyli „po tych torach nic nie jeździ” lub „o tej porze nic nie jeździ”

•    wjeżdżanie w zamknięte rogatki

Bardzo często dochodzi do mylnej oceny sytuacji – kierowca przede mną zdążył, ja też zdążę nie będę hamował przed przejazdem, bo kierowca za mną nie zdąży wyhamować. Stąd też należy kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

Przejazdy kat. A-C wyposażone są w urządzenia elektroniczne, które pomagają kierowcom pokonać przejazd w bezpieczniejszy sposób. Należy     pamiętać jednak, że tak jak inne urządzenia elektroniczne, tak i rogatki czy sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. DLATEGO DOJEŻDŻAJĄC DO KAŻDEGO PRZEJAZDU, NALEŻY UPEWNIĆ SIĘ DODATKOWO, CZY W POBLIŻU NIE MA POCIĄGU!!!

Zwracano również uwagę na POŻĄDANE ZACHOWANIA KIEROWCY:

zachowanie odpowiedniej odległości przed poprzedzającym samochodem, ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których kierowca jadący z tyłu zostaje „uwięziony” na przejeździe z powodu braku możliwości kontynuowania jazdy

Co zrobić, gdy już się zostanie „zamkniętym” na przejeździe?

•    wyłamać rogatkę

•    w momencie, gdy samochód jest unieruchomiony:

1.    należy włączyć pierwszy bieg i z przekręconym kluczykiem w stacyjce zjechać z torów

2.    można próbować go zepchnąć z przejazdu, pod warunkiem, że nie nadjeżdża jeszcze pociąg

3.    gdy widać już pociąg, uciec jak najdalej od miejsca potencjalnego wypadku

4.    gdy nie masz możliwości zjechania z przejazdu,

5.    opuść samochód razem z pasażerami i skorzystaj z „Żółtej naklejki PLK

Ostatnia część konferencji poświęcona była nowemu rozwiązaniu podnoszącemu poziom bezpieczeństwa, jakim jest nalepianie na każdym przejeździe żółtych naklejek informujących o numerach alarmowych, pod które należy dzwonić w razie konieczności.

Spotkanie prowadzili pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie Włodzimierz Kielczyński oraz Marcin Kruszyński zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PKP PLK S.A.

Żółta Naklejka podnosi poziom bezpieczeństwa na przejazdach

W tym roku PKP PLK wprowadziły kolejne narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na przejazdach. Na około 14 000 przejazdów zamontowano specjalne naklejki (#ŻółtaNaklejkaPLK). Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów na tej linii.

(SE)
Foto: WORD w Pile

bezpieczny_przejazd00

bezpieczny_przejazd19 bezpieczny_przejazd01 bezpieczny_przejazd02 bezpieczny_przejazd03 bezpieczny_przejazd04 bezpieczny_przejazd05 bezpieczny_przejazd06 bezpieczny_przejazd07 bezpieczny_przejazd08 bezpieczny_przejazd09 bezpieczny_przejazd10 bezpieczny_przejazd11 bezpieczny_przejazd12 bezpieczny_przejazd13 bezpieczny_przejazd14 bezpieczny_przejazd15 bezpieczny_przejazd16 bezpieczny_przejazd17 bezpieczny_przejazd18