Borys Budka nowym szefem PO. Także w Pile wygrał bezapelacyjnie

25 stycznia 2020 roku był dniem szczególnym dla członków Platformy Obywatelskiej. Właśnie tej soboty odbyły się wybory na przewodniczącego partii. Po rezygnacji z kandydowania na ten urząd dotychczasowego przewodniczącego, Grzegorza Schetyny, w wyścigu o fotel szefa partii pozostało sześciu kandydatów, a po rezygnacji Bartosza Arłukowicza i Joanny Muchy, tylko, a może aż czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. I właśnie pierwszy z nich, poczytywany za głównego faworyta, już w pierwszej turze uzyskał mandat do pełnienia funkcji przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Borys Budka odniósł bezapelacyjne zwycięstwo, nie dając najmniejszych szans rywalom.

Także w Pile, w siedzibie Platformy Obywatelskiej, przy placu Konstytucji 3 Maja 7 mieściła się komisja wyborcza. I właśnie do niej postanowiłem skierować swe kroki, aby zobaczyć jak przebiegają wybory i jaka jest frekwencja.

– Jest godzina 13-ta, i do chwili obecnej oddało głos ponad 30 procent uprawnionych do głosowania. A więc na frekwencję ni wypada narzekać, bo jest ona bardzo dobra. Muszę przyznać, że wybory cieszą się sporą popularnością wśród uprawnionych do głosowania członków. Co chwilę pojawiają się kolejni chętni do oddania swego głosu na przewodniczącego partii – mówi Małgorzata Karwacka, członek komisji wyborczej. Gros osób nie kryje na kogo oddało swój głos, mówią nawet dlaczego oddali głos na tego, a nie innego kandydata. Oczywiście my, jako członkowie komisji wyłącznie się przysłuchujemy, nawet nie próbując sugerować na kogo warto oddać głos. Każdy elektor rozstrzyga swój wybór we własnym sumieniu, to jest jego osobista decyzja. Nie wszyscy członkowie partii mogą głosować na przewodniczącego. Głosować mogą jedynie członkowie, którzy do dnia wyborów mają opłacone składki członkowskie. Ubolewam, że tak wielu nie popłaciło składek, a tym samym nie mogło zagłosować na szefa partii – konstatuje Karwacka.

W powiatach pilskim i złotowskim Borys Budka otrzymał 73,5% głosów, 24,5% uprawnionych zagłosowało na Tomasza Siemoniaka, a 2% na Bogdana Zdrojewskiego.
Frekwencja w tych dwóch powiatach wyniosła 82,1%.

Poniżej prezentujemy nieoficjalne wyniki wyborów Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej RP:

1. Udział w wyborach wzięło udział 8 266 osób na 10 816 uprawnionych co stanowi 76,4%

2. Poszczególni kandydaci otrzymali liczbę głosów:

Borys Budka – 6 481 głosów, 78,77%
Tomasz Siemoniak – 920 głosów, 11,18%
Bogdan Zdrojewski – 623 głosów, 7,57%
Bartłomiej Sienkiewicz – 204 głosów, 2,48%

Wyniki powyższe zostały ustalone na podstawie przesyłanych pocztą e-mail skanów zbiorczych protokołów Regionalnych Komisji Wyborczych. Według powyższych danych wstępnie można stwierdzić, że wybory rozstrzygnęły się w I turze. Oficjalne wyniki zostaną podane do wiadomości po wpłynięciu do Krajowej Komisji Wyborczej oryginałów protokołów z wszystkich 190 Powiatowych Komisji Wyborczych w Polsce.

Czy mandat nowego przewodniczącego PO jest/będzie silną legitymacją do rządzenia? Czas pokaże, jednak niespełna 6500 głosów, przy liczebności partii grubo ponad 30 tysięcy członków, chyba nie jest zbyt imponujące. Z tego wyboru na pewno ciszy się Prawo i Sprawiedliwość.

M.M.

borys_budka_nowym1_01

borys_budka_nowym1_10 borys_budka_nowym1_02 borys_budka_nowym1_03 borys_budka_nowym1_04 borys_budka_nowym1_05 borys_budka_nowym1_06 borys_budka_nowym1_07 borys_budka_nowym1_08 borys_budka_nowym1_09