Choroby odkleszczowe | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Choroby odkleszczowe

milusinscy_maj_2018

 

Panie Doktorze, mój pies od kwietnia złapał już kilka kleszczy. Czy istnieją jakieś środki, które by w 100% chroniły przed kleszczami? Do tej pory myślałam, że wystarczy wyjąć kleszcza, zdezynfekować miejsce ukąszenia i będzie po sprawie, ale koleżanka powiedziała mi, że kleszcze przenoszą jakieś choroby, które są śmiertelne. Czy to jest prawda i co w takim razie należałoby zrobić, aby zwierzęta nie zachorowały na jakieś dziwne choroby?

Rzeczywiście kleszcze stanowią ogromny problem, jeżeli chodzi o przenoszenie chorób. Pies jak również kot mogą się zarazić od kleszczy śmiertelnymi chorobami. Jedną z chorób odkleszczowych u psa jest babeszjoza (piroplazmoza) wywoływana przez pierwotniaka – babeszję canis. Na naszym terenie choroba ta występuje coraz częściej i stanowi poważny problem. W tym roku zdiagnozowaliśmy już kilka przypadków babeszjozy. Niewątpliwie leczy się ją ciężko i czasami bardzo trudno zdiagnozować. Śmiertelność jest bardzo wysoka i przebiega w stosunkowo krótkim czasie. Najczęstszym objawem jest ciemny mocz spowodowany silną hemolizą krwinek czerwonych.

Bardzo częstą chorobą odkleszczową, występującą na naszym terenie jest borelioza, zwana również chorobą z Lyme. Występuje głównie u ludzi i psów oraz w mniejszym stopniu u kotów i innych zwierząt. Wywołuje ją krętek borelia burgdorferi. Choroba ta może mieć różny przebieg. Wiodącym objawem jest silna bolesność stawów oraz mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Borelioza jest bardzo niebezpieczna, gdyż najczęściej pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od zarażenia przez kleszcza, a leczenie jej jest skuteczne jedynie w momencie zarażenia. Gdy występują już objawy chorobowe można ją jedynie zaleczyć. Później często mamy nawroty tej choroby. Jeżeli kleszcz już się wbije to warto go zbadać na obecność tego zarazka. Jeżeli wynik badania wyjdzie dodatni, to wówczas można podać antybiotyk, który bez większych problemów poradzi sobie z zarazkiem. Pamiętajmy o tym, gdyż pozwoli nam to uniknąć strasznej choroby. Jak bardzo jest straszna, można się dowiedzieć od chorych ludzi, których w Pile niestety nie brakuje.

Występuje również wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu u psów. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się na Mazurach i Podlasiu. Nie tak dawno miałem przypadek psa, który złapał to schorzenie, będąc właśnie na Mazurach. Choroba ta występuje również na naszym terenie. Znana jest wśród leśników, którzy systematycznie się na nią szczepią.

U psów występuje również erlichioza wywoływana przez riketsję, erlichię canis. Jest to pasożyt namnażający się w jądrzastych komórkach krwi. Prowadzi do anemii, depresji, duszności i kulawizny.

Pamiętajmy o tym, aby również koty chronić przed kleszczami. W naszej przychodni co roku diagnozujemy odkleszczową hemobartonelozę kotów, zwaną również niedokrwistością zakaźną kotów. Wywołuje ją drobnoustrój z rodziny mykoplazm, który atakuje głównie krwinki czerwone kotów. Choroba jest także ciężka do diagnozy i leczenia.

Należałoby jeszcze zaznaczyć, że nasze zwierzaki łapią kleszcze nie tylko w lesie, ale również  na trawie przed blokiem. Duże skupisko kleszczy w Pile, jest w okolicach rzeki i parkach. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kleszcze praktycznie są już wszędzie i wszędzie pies czy kot może się zarazić chorobami odkleszczowymi.

Co do zapobiegania chorobom odkleszczowym, to z uwagi na obecność kleszczy dosłownie wszędzie, należałoby nasze zwierzaki bardzo dobrze zabezpieczyć przeciwko kleszczom. Nie polecam obróżek, które nie są w stanie skutecznie ochronić naszego pupila przed chorobami odkleszczowymi, gdyż zabijają kleszcze zbyt późno. Kleszcz zaraża zwierzaka w drugiej dobie od ataku, a nawet zdarza się, że wcześniej, dlatego jeżeli chodzi o skuteczność pozostaje jedynie preparat Bravecto. Zabija on kleszcze do dwunastu godzin od ataku. W związku z tym nie jest on w stanie zarazić naszego pupila. Poza tym wysyca on skórę na całym ciele równomiernie, czego nie czynią inne środki, np. obroże.

Chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że najistotniejsze jest zabicie kleszcza w pierwszych godzinach od ataku. Trudno jest to czasami wytłumaczyć właścicielowi czworonoga.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.