Choroby psów ras miniaturowych w starszym wieku

milusinscy_09_2018

Panie doktorze, od kilku tygodni mój piesek, york, który ma już 12 lat dziwnie się zachowuje. W nocy strasznie się kręci, tak jakby nie mógł sobie znaleźć miejsca. Zdarza mu się nad ranem kaszel, po którym chciałby coś zwymiotować, ale do tego nie dochodzi. Poza tym szybciej się męczy niż zwykle, więcej śpi i nie jest już tak skory do zabaw. Czy są to objawy typowe dla jego wieku, czy powinienem się pojawić u lekarza weterynarii?
Stanisław z Ujścia.

Pana piesek jest już w starszym wieku, jednak wielu przedstawicieli tej rasy dożywa ponad 15 lat. Pieski ras miniaturowych w tym wieku borykają się często z różnymi chorobami. Najczęściej są to choroby przyzębia, stawów, tchawicy i układu krążenia. Pana pupil powinien zostać zbadany w kierunku tych chorób, gdyż to one często mogą dawać podobne objawy. Pierwsze co należałoby zrobić to zadbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą. Pasożyty, ze względu na swój proces rozwoju, w którym dochodzi do przemieszczania się form rozwojowych w kolejnych narządach, dochodzą również do płuc i górnych dróg oddechowych, co może w konsekwencji powodować kaszel i stany zapalne.

Choroby przyzębia wynikające z odkładania się kamienia nazębnego predysponują do chorób tchawicy na tle bakteryjnym i zapalnym. Kamień to mieszanka jedzenia i osadu mikroelementów, na których kolonizują się ogromne ilości bakterii. Powodują one zapalenia dziąseł, gardła ale i dalszych narządów na terenie szyi i klatki piersiowej, takich jak tchawica, płuca, serce. Regularne czyszczenie, szczotkowanie zębów, podawanie różnych środków do jedzenia i wody może być niewystarczające. W takich sytuacjach w zależności od szybkości zbierającego się kamienia należy regularnie usuwać ten kamień mechanicznie u lekarzy weterynarii. Wspomoże to profilaktykę przed chorobami nie tylko jamy ustnej ale i innych narządów.

Kolejnym schorzeniem jest zapadanie tchawicy (tracheocolaps). Schorzenie to występuje bardzo rzadko u młodych osobników, najczęściej powyżej 7 roku życia. Jest to choroba wieloczynnikowa, spowodowana słabą jakością chrząstki w wyniku niedoboru siarczanu chondroityny i wapnia. Ma charakter przewlekły i często postępujący. Objawia się kaszlem po wysiłku, pod wpływem ekscytacji, po ucisku na tchawicę np. przez obrożę na spacerze, dusznością wdechową lub wydechową w zależności od miejsca zwężenia. Diagnozuje się najczęściej robiąc zdjęcie RTG w pozycji bocznej, które wykazuje widoczne zwężenie na przebiegu tchawicy. W zależności od stopnia zapadnięcia tchawicy oraz współistniejących stanów chorobowych, możemy leczyć i wspomóc psy, aby choroba nie postępowała zbyt szybko. Nie można jednak pozostawiać jej bez leczenia, gdyż może grozić to silnym zapadnięciem tchawicy, dusznością, sinicą a w skrajnych wypadkach nawet śmiercią w wyniku uduszenia.

Najprawdopodobniejszą przyczyną stanu zdrowia Pana pupila jest choroba serca. Jenak jak widać nie da się postawić takiej diagnozy na podstawie samych objawów. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu osłuchania i ewentualnie przeprowadzenia badań diagnostycznych. Psy ras małych i miniaturowych bardzo często chorują na endokardiozę. Jest to choroba zastawek serca. Najczęstszą przyczyną jest tzw. śluzakowate zapalenie zastawki dwudzielnej i trójdzielnej. Nie do końca jest poznana przyczyna tych zmian w sercu. Najprościej tłumacząc, zapalenie to powoduje zmiany morfologiczne płatków zastawek, które przestają do siebie przylegać co wiąże się z cofaniem krwi z komór do przedsionków serca. Psy tych ras już w wieku 5-6 lat miewają szmery sercowe, wynikające z tej niedomykalności płatków zastawek. Serce potrafi świetnie przystosowywać się do wzmożonej pracy, jaką musi wykonywać, aby prawidłowo rozprowadzać krew po całym organizmie. Choroba jest postępująca i niestety nie możemy jej zatrzymać. Pocieszające jest to, że zwierzęta chorujące na ten rodzaj endokardiozy pomimo słyszalnych szmerów, nie wymagają przez wiele lat żadnego leczenia. Często dopiero w wieku 12 lat spotykamy się z objawami choroby, takimi jak zmęczenie, senność, apatia na spacerach, szybkie męczenie się, niewydolność oddechowa, kaszel w nocy i nad ranem z powodu zastoinowej niewydolności serca. Takie objawy powinny skłonić właściciela, aby przeprowadził badanie psa. W celu zdiagnozowania stopnia zaawansowania choroby niezbędne jest zrobienie RTG klatki piersiowej, najlepiej w 2 pozycjach, czasem EKG, a ostatecznie USG serca. Choroba dająca objawy powinna być już leczona. Serce w takim wypadku już sobie nie radzi i należy je wspomóc odpowiednimi do przypadku lekami kardiologicznymi.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.