Co robić, gdy pies nadmiernie traci sierść?

milusinscy_wrzesien_2021

Witam, mój pies (7-letni owczarek niemiecki) na potęgę traci sierść. Kiedyś tak nie było. Pies gubi sierść od roku. Zmieniłem karmę, ale nie zauważyłem jakiejś większej poprawy. Proszę o pomoc. Witold z Piły

W przypadku nadmiernie wypadającej sierści warto na początku wykluczyć niedobory żywieniowe. Jeśli pies lub kot zjada karmę gotowaną ( np. ryż z mięsem i warzywami) bez dodatku suplementów, lub karmę gotową, ale słabą jakościowo, to brzydki nadmiernie wypadający włos jest częstą konsekwencją takiego żywienia. Zbilansowana, dobra jakościowo karma, stosowana minimum miesiąc powinna wzmocnić włos i ograniczyć jego wypadanie. Najlepiej sprawdzi się karma weterynaryjna, lub bytowa na wzmocnienie okrywy włosowej. Taka karma będzie miała w swoim składzie produkty i substancje odżywiające skórę oraz jej wytwory. Mowa tutaj głównie o rybach, oleju rybim lub z łososia, oraz dodatku nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i 6.

Poza tym warto zwrócić uwagę na zawartość w karmie witaminy A, która przyspiesza procesy naprawcze skóry, wit. E chroniąca skórę przed antyoksydantami, wit. B7 (biotyna) wzmacniająca sierść, oraz wit. B2, cynku i miedzi. Wszystkie te substancje można znaleźć także w suplementach poprawiających stan skóry i okrywy włosowej – zapobiegających wypadaniu sierści. Takie preparaty można podawać przy karmieniu zwykłą karmą bytową lub gotowanym jedzeniem. Wybierając karmę na skórę, lub suplement zawsze trzeba zwrócić uwagę na skład. Im bogatszy, z większą zawartością dobrych jakościowo składników tym lepiej. Kupując preparat z niższej półki możemy nie uzyskać zadowalającego efektu. Często okazuje się, iż zawartość lub jakość składników jest niewystarczająca. Suplementacja składnikami wzmacniającymi sierść powinna trwać minimum miesiąc. Zazwyczaj już po pierwszych dwóch tygodniach widoczna jest poprawa.

Jeśli po miesiącu efekty są niezadowalające należy poszukać przyczyny gdzie indziej. Wypadająca sierść może być objawem alergii, chorób skóry, ektopasożytów, chorób na tle hormonalnym lub nowotworowym. Przy złym stanie skóry, łupieżu lub pojawiających się strupach/zaczerwienieniach można podejrzewać ektopasożyty, zakażenia bakteryjne lub grzybicze skóry. Niedoczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy (ch. Cushinga), procesy nowotworowe skóry czy hiperestrogenizm, to choroby, które trzeba wziąć pod uwagę przy diagnostyce wypadającego włosa. Właścicieli psów będących wnętrami (czyli nieposiadających jednego lub obu jąder w mosznie) powinno zaniepokoić łysienie ze względu na możliwość rozwinięcia się guza z komórek Sertoliego – nowotworu dotyczącego jąder, które nie zeszły do worka mosznowego.

Wzmożone wypadanie sierści obserwuje się także przy dużym stresie. Warto zastanowić się czy zachowany jest dobrostan zwierzęcia, czy zwierzę nie jest narażone na stresujące sytuacje takie jak przeprowadzka, remont, pojawienie się nowych osób lub zwierząt w domu. Delikatny psychicznie, lub neurotyczny pies może w takich sytuacjach zacząć tracić więcej sierści.

Pies do wizyty w gabinecie weterynaryjnym powinien być odpowiednio przygotowany. Na pewno nie należy go kąpać ani czesać kila dni przed wizytą, aby nie zafałszować faktycznego stanu zwierzęcia. Kąpanie może zmyć łupież lub niewidoczne gołym okiem ektopasożyty, a wyczesanie przed wizytą sprawi, że sierść podczas badania będzie wypadała mniej niż normalnie.

Bez względu na przyczynę wypadającego włosa, na pewno nie można zignorować tego problemu. Warto udać się z pupilem do lekarza weterynarii, aby pomógł ustalić i w miarę możliwości zlikwidować przyczynę.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.