Co z drogą ekspresową S10 Stargard – Piła? | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Co z drogą ekspresową S10 Stargard – Piła?

Trwają prace nad kolejnym etapem stanu przygotowań do realizacji dróg ekspresowych S10 i S11. We wtorek, 9 lipca 2019 r. w delegaturze WUW w Pile odbyła się konferencja prasowa posła Marcina Porzucka, przewodniczącego parlamentarnych zespołów ds. budowy dróg ekspresowych S10 oraz przedstawicieli GDDKiA ze Szczecina i Poznania, na której omówiono obecną sytuację przy ważnej inwestycji, jaką jest S10 na odcinku Stargard – Piła. Zgodnie z założonym harmonogramem w 2021 roku inwestycja będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę.

Projektowana droga przebiega na terenie województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, na terenie powiatów stargardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, wałeckiego i pilskiego. Odcinek S10 Stargard – Piła, o długości ok. 108 km, jest wyceniany na około 4 mld złotych.W dniu 29.03.2018 podpisano umowę na opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej, wartość umowy to 3,77 miliona złotych.

W sierpniu 2019 planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, a następnie jej uzyskanie do końca roku. Następnie powinny zostać opracowane koncepcje programowe.

- Dzięki otrzymanym środkom niezbędnym do opracowania dokumentacji środowiskowej możemy ten proces finalizować. Na posiedzeniu KOPI w dniach 04-05.07.2019 dokumentacja została przyjęta, jako wariant preferowany przez inwestora wskazano wariant niebieski – VII. W tym przypadku kwestie środowiskowe były bardzo analizowane, tak aby uniknąć tej ingerencji w obszary „Natura 2000”. Tak, aby nie było odwołań, protestów, aby decyzję środowiskową bez problemów otrzymać. Do wybudowania drogi trzeba jeszcze przygotować szereg projektów, szereg opracowań. Jest to długi proces, dlatego kolejnym etapem będzie koncepcja programowa, która jeszcze uszczegółowi te rozwiązania projektowe w korytarzu przyjętym w decyzji środowiskowej, na bardziej szczegółowych mapach. Zgodnie z założonym harmonogramem w 2021 roku inwestycja będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę. Pod warunkiem, że zostanie zapewnione finansowanie na wykonanie tych robót – mówi Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA O/Szczecin.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek mówił na konferencji prasowej, że środki na budowę powinny się znaleźć.

- Sytuacja jest dynamiczna i wiemy jak ona wygląda na rynku budownictwa drogowego.  Przewidywanie z taką perspektywą, nawet kilkuletnią jest trudne. Pan minister Adamczyk powiedział, że w najbliższych latach stawiać będziemy właśnie na drogi ekspresowe, bo dla ruchu komunikacyjnego międzyregionalnego strategiczne są właśnie drogi ekspresowe. Ja jestem spokojny o to, że gdy w roku 2021 zostaną zakończone te prace przygotowawcze, to będziemy gotowi do tego, by ruszać z przetargami. Nadrabiamy wieloletnie zaległości - dodaje poseł PiS Marcin Porzucek.

Przypomnijmy. Pod koniec września 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zatwierdziło Program Inwestycji na prace przygotowawcze na kwotę 19,26 miliona złotych dla odcinka S10 Szczecin – Piła o długości 114 km.

Efekty podjętych decyzji w sprawie drogi S10 to:

- Kontynuacja procesu przygotowawczego dla odcinków S10, który był od kilku lat w zawieszeniu.

- Uzyskanie decyzji środowiskowej dla całej S10, co oznacza wyznaczenie przebiegu tej drogi. Pozwoli to zarówno mieszkańcom, jak i samorządom lepiej planować przyszłe działania.

- Posiadanie gotowej dokumentacji ułatwia, a często wręcz umożliwia zabieganie o przyznanie środków finansowych na budowę drogi.

- Wskazanie drogi S10 jako zadania przygotowywanego do realizacji na przyszłą perspektywę.

Droga ekspresowa S10 o długości docelowej ok. 460 km ma za zadanie połączyć Warszawę ze Szczecinem i utworzyć ważną oś transportu drogowego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem.

(SE)

co_z_droga_ekspresowa1_01

co_z_droga_ekspresowa1_14 co_z_droga_ekspresowa1_02 co_z_droga_ekspresowa1_03 co_z_droga_ekspresowa1_04 co_z_droga_ekspresowa1_05 co_z_droga_ekspresowa1_06 co_z_droga_ekspresowa1_07 co_z_droga_ekspresowa1_08 co_z_droga_ekspresowa1_09 co_z_droga_ekspresowa1_10 co_z_droga_ekspresowa1_11 co_z_droga_ekspresowa1_12 co_z_droga_ekspresowa1_13