Co z programem Mieszkania Plus w Pile? | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Co z programem Mieszkania Plus w Pile?

  Rządowe M+ to nowa propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Jest to naturalny następca programu Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim. Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny, dlatego też głównym celem Mieszkania+ jest zwiększenie liczby tanich lokali na wynajem. Budynki w ramach tego rządowego programu powstają w całym kraju, uwzględniając zarówno te mniejsze jak i większe miejscowości. Jednak jak do tej pory w Pile nie powstały mieszkania z tego programu. Czy jest na to szansa? Okazuje się że tak i to na Zielonej Dolnie.

  Polski Fundusz Rozwoju chce wybudować mieszkania na Zielonej Dolinie w okolicy ulicy Nowej.

  - Ten teren, który firma chce zagospodarować pod Mieszkanie Plus od lat był przeznaczony i planowany pod usługi edukacji i usługi publiczne i chcemy to zachować bo jednak to osiedle się rozwija i te tereny usług publicznych są cenne, one były wcześniej wyznaczone – mówi Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

  I tu pojawia się problem, ale też rozwiązanie. Urząd Miasta Piły, który przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego proponuję zamianę działek należących do Skarbu Państwa pod budownictwo mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Budynki mieszkalne z tego programu mogłyby zostać wybudowane w innej części osiedla, ponieważ tu planuje się wybudowanie m.in. szkoły.

  - Mamy propozycję dla Polskiego Funduszu Rozwoju, aby wymienić się gruntami tak, aby tą przestrzeń można było dobrze zagospodarować, a z drugiej strony PFR mógł swoje zadanie też zrealizować – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

  O szczegółach realizacji tego zadania przez Polski Fundusz Rozwoju opowiedział na konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek.

  - Plan zakłada wybudowanie w Pile 232 mieszkań. Koszt tej inwestycji to około 50 milionów złotych. Zaletą programu Mieszkanie Plus są niższe od rynkowych ceny najmu. Chcemy, aby stawka czynszu w tych mieszkaniach wynosiła poniżej 25 złotych za metr kwadratowy, tak, aby to było interesujące dla pilskich rodzin. Jak to będzie w rzeczywistości okaże się za dwa –trzy lata, gdy wprowadzą się tam lokatorzy. Wiemy, że pan prezydent niechętnie widzi tą inwestycję w okolicy ul. Nowej, twierdzi, że tam ma być szkoła, ale nie ukrywajmy w dalekiej przyszłości raczej ona tam nie powstanie, a całe osiedle bardziej rozwija się w kierunku węzła ekspresowego. Ale nie dyskutuję, skoro prezydent jest przekonany, że tam musi być szkoła to szanujemy to, ale musi przestawić inną lokalizację pod mieszkania z rządowego programu. Do dziś takiej lokalizacji do PFR nie przedstawił. Zachęcam, aby tym tematem się szybko zająć tak, aby w przyszłym roku pierwsza łopata została wbita pod budowę mieszkań – mówi poseł Marcin Porzucek.

  Jaki będzie finał tej sprawy, będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Planuje się, że mieszkania z tego programu rządowego mogłyby zostać wybudowane w przeciągu 2-3 lat.  Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy do rozmów na temat nowej lokalizacji.

  Sebastian Daukszewicz

  co_z_programem_mieszkania1_01

  co_z_programem_mieszkania1_11 co_z_programem_mieszkania1_02 co_z_programem_mieszkania1_03 co_z_programem_mieszkania1_04 co_z_programem_mieszkania1_05 co_z_programem_mieszkania1_06 co_z_programem_mieszkania1_07 co_z_programem_mieszkania1_08 co_z_programem_mieszkania1_09 co_z_programem_mieszkania1_10