Ćwiczenia lodowe pilskich strażaków na Zalewie Koszyckim | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Ćwiczenia lodowe pilskich strażaków na Zalewie Koszyckim

7 lutego 2019 roku strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach na zamarzniętym Zalewie Koszyckim w Pile.  Ćwiczenia podzielone zostały na dwa moduły szkoleniowe.

•    Pierwszy moduł szkoleniowy dotyczył wykorzystania w praktyce sprzętu ratowniczego przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej w postaci deski lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie. Ratownicy zarówno na brzegu oraz obsługujący bezpośrednio sanie lodowe doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie poszczególnych etapów trwającej kilkadziesiąt sekund akcji ratowniczej na lodzie.

•    Drugi moduł szkoleniowy – nurkowy zrealizowany pod 10 centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków – nurków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego KP PSP w Pile. Nurkowie ćwiczyli akcję poszukiwawczą pod lodem oraz elementy ratownictwa przy wykorzystaniu kołowrotka, śruby lodowej i noża.

W ćwiczeniach lodowych uczestniczyło 35 strażaków z Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej Nr 1 i 2 z Piły oraz z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Chodzieży, Czarnkowa, Trzcianki i Złotowa. Podczas symulowanych akcji ratowniczych na lodzie każda jednostka zaprezentowała swoje umiejętności w zakresie ratowania poszkodowanych z przerębla. Do zadań ratowniczych wykorzystany został indywidualny i grupowy sprzęt należący do poszczególnych jednostek. Ćwiczenia obserwował przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu st. kpt. Leszek Walczak oraz Komendant Powiatowy PSP w Pile – bryg. Rafał Mrowiński.

W okresie zimowym strażacy systematycznie będą powtarzać ćwiczenia ze sprzętem do ratownictwa  lodowego na zamarzniętych akwenach.

Tekst: bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

cwiczenia_lodowe_strazakow1_01

cwiczenia_lodowe_strazakow1_14 cwiczenia_lodowe_strazakow1_02 cwiczenia_lodowe_strazakow1_03 cwiczenia_lodowe_strazakow1_04 cwiczenia_lodowe_strazakow1_05 cwiczenia_lodowe_strazakow1_06 cwiczenia_lodowe_strazakow1_07 cwiczenia_lodowe_strazakow1_08 cwiczenia_lodowe_strazakow1_09 cwiczenia_lodowe_strazakow1_10 cwiczenia_lodowe_strazakow1_11 cwiczenia_lodowe_strazakow1_12 cwiczenia_lodowe_strazakow1_13