Czosnek

Codziennie w jadłospisie powinno się znaleźć kilka ząbków czosnku.

Uwaga:
Nie radzimy spożywać taniego chińskiego czosnku. Polski czosnek najlepszy dla Polaków!

Najlepszy sposób jedzenia czosnku:
Aby najlepiej wykorzystać zdrowotne walory czosnku, należy go zgnieść i odstawić na 10 minut przed zjedzeniem lub ugotowaniem – informuje New Scientist.

Badania nad tym ważnym dla zdrowia i gastronomii zagadnieniem przeprowadził Claudio Galmarini z Argentyny. Wykazał, że zgniatanie otwiera błony komórkowe i uwalnia enzym allinazę, pod którego wpływem powstają związki przeciwdziałające zakrzepom, z których najbardziej aktywnymi są allicyna i tiosulfinat. W nienaruszonych ząbkach czosnku allinaza pozostaje uwięziona.

Po około 5-10 minutach czosnek można już zjeść na surowo – albo ugotować, ale nie dłużej niż przez 6 minut. Za długie gotowanie niszczy enzym allinazę.

 

Jak działa czosnek.

Czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne (zwłaszcza wobec paciorkowców Streptococcus, poza tym gronkowców Staphylococcus, mikobakterii wywołujących gruźlicę i bakterii okrężnicy), antygrzybicze i przeciwrobacze. Ekstrakt z czosnku zalecany jest w związku z tym jako dodatek do past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej. Stosowany zewnętrznie do lewatywy w leczeniu owsicy i irygacji przy rzęsistkowym zapaleniu pochwy.

Świeży sok z czosnku hamuje także rozwój wirusów grypy. Działa profilaktycznie i leczniczo przy zatruciach ołowiem. Zwalcza infekcje dróg moczowych. Obniża gorączkę i ciśnienie krwi. Przeciwdziała zakrzepom i redukuje zapalenia. Jest przeciwutleniaczem chroniącym wątrobę. Obniża poziom prostaglandyny PG2 zmniejszając ból w czasie miesiączki. Opisywany także jako środek przeciwmiażdżycowy, obniżający poziom cholesterolu we krwi. Ta ostatnia właściwość dowiedziona została w testach przeprowadzanych na zwierzętach, a także opisywana z badań nad ludźmi, nie została jednak potwierdzona przez kompleksowe badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Zakrojone na szeroką skalę badania i przegląd źródeł naukowych nie potwierdzają też celowości stosowania czosnku w leczeniu klinicznym nadciśnienia tętniczego. Czosnkowi przypisuje się także działanie antysklerotyczne.

Dawkowanie czosnku
Zaleca się stałą obecność czosnku w codziennym jadłospisie w dowolnej postaci. Chcąc osiągnąć działanie lecznicze dawka dzienna czosnku powinna wynosić 3–5 g. Zaleca się np. wypijanie rano i wieczorem po pół szklanki mleka z 1–2 ząbkami czosnku. Na dolegliwości zewnętrzne stosować można kompresy z miazgi ze świeżych ząbków. Dostępne są również tabletki i krople zawierające substancje czynne z czosnku.

Przy zwalczaniu pasożytów, leczeniu infekcji dróg oddechowych i innych chorób wewnętrznych zaleca się stosowanie octu czosnkowego (kilka łyżeczek dziennie). Tworzy się go poprzez dodanie 4 zmiksowanych główek czosnku do połowy litra octu jabłkowego, następnie odcedzenie mikstury po odstaniu przez 2 tygodnie w temperaturze pokojowej. W Rosji przy przeziębieniach wkrapla się do nosa 2-3 krople 3 razy dziennie świeżego soku, a brodawki i nagniotki leczy się miksturą uzyskiwaną ze zmieszania w równych częściach zmiażdżonych ząbków ze smalcem.
Czosnek, historia.
Od ponad 6000 lat uprawiali go i zachwycali się nim Sumerowie, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie. Ma tylko jedną wadę: zapach. Poza tym jest to roślina o niewiarygodnych wręcz zaletach.

W sezonie na grypy i przeziębienia, trudno jest przecenić jego właściwości: siarkowe związki lotne, które odkryto w czosnku, wykazują wysoką skuteczność leczenia przeziębień i infekcji układu oddechowego, a jego olejki eteryczne mają silne właściwości bakteriobójcze. W 1944 roku wyizolowano z niego allicynę – to właśnie ona odpowiada za zapach czosnku i jego działanie antybakteryjne. Substancje czynne czosnku działają też jak antybiotyk. Czosnek jest jednak niezastąpionym źródłem minerałów i witamin pod koniec zimy i wtedy, kiedy organizm szczególnie potrzebuje witaminowego wsparcia, warto po niego sięgnąć. No i przecież nie ma nic lepszego niż kanapka z masłem i czosnkiem lub mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie i grypę…
Co ciekawe, w starożytności czosnek był przede wszystkim uważany za afrodyzjak.

Rzymianie poświęcili go bogini płodności Ceres i przyrządzali z niego napój miłosny. W średniowieczu uważano, że czosnek pobudza do nierządu, ale leczy też impotencję spowodowaną przez złe czary. Dziś wiemy, że jest doskonałym środkiem przeciwmiażdżycowym i obniżającym ciśnienie. Czosnek dezynfekuje jelita, działa żółciopędnie i przeciwpasożytniczo, a nawet łagodzi ból po ukłuciu owadów i bóle miesiączkowe. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że jedzenie czosnku właśnie ze względu na związki siarkowe zapobiega rozwojowi nowotworów. Czosnek jest także doskonałym kosmetykiem – a właściwie należałoby powiedzieć: odmładzaczem… Jego jedzenie hamuje wydzielanie wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia, a ponieważ czosnek poprawia krążenie krwi i przemianę materii – wpływa też korzystnie na wygląd skóry w ogóle, nie mówiąc już o urokach dowitaminizowania cery akurat na przedwiośniu…

Jednak mimo wszystkich cudownych właściwości nie należy go jeść za dużo. Zbyt dużo może powodować wzdęcia, bóle brzucha i nawet reakcje alergiczne, na przykład wysypkę na skórze. Optymalna dawka to 2-3 ząbki dziennie – no, chyba że jest się solidnie przeziębionym…

Źródło: www.tutej.pl (tuTej.pl/strefa kobieca/uroda)

Lecznicza Czosnkowa Nalewka Tybetańska.
Jest kilka przepisów bardziej lub mniej dokładnych. Wybraliśmy chyba najlepszy.

Czosnek ze świeżych zbiorów – koniecznie nasz rodzimy, utrzeć na miazgę na deseczce (żadnych metalowych przedmiotów!), włożyć do szklanego, ciemnego naczynia i następnie zalać spirytusem, najlepiej żytnim. Całość pozostawić na 10 do 12 dni w chłodnym zaciemnionym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając. Proporcje nie są krytyczne, aczkolwiek warto je zachować w granicach : 350 g(gramów) czosnku i 200ml(mililitrów) spirytusu! Po ww okresie, przecedzić miksturę, ponownie zlać, tym razem do ciemnej butelki z zakrętką i pozostawić na dalsze 4 do 5 dni w poprzednim chłodnym miejscu. Po tym okresie, eliksir młodości jest gotowy. I teraz najważniejsze: Nie przekraczać owych 25 kropli!!! Po osiągnięciu tej liczby, stopniowo należy zmniejszać ilość kropel przyjmowanej nalewki, by w dniu końcowym, zakończyć naszą kurację ostatnią, jedną kroplą. Pić razem z niewielką ilością kefiru lub ukwaszonego mleka (np. 50 ml). Stosować oględnie, przeciętnie raz na rok, nie zapominając o wątrobie i …wierzyć, że pomoże! Powodzenia.
Niektórych z nas drażni już jego zapach. Okazuje się jednak, że Ci, którzy są jego amatorami, postępują racjonalnie. Czosnek ma bowiem szerokie zastosowanie lecznicze. Można go stosować również w celach profilaktycznych, na przykład raz w tygodniu, w weekend i nie być skrępowanym nieprzyjemną wonią z ust, za którą jest niestety odpowiedzialny.

Czosnek pochodzi ze starożytnych Chin, gdzie poszukiwano środka zapewniającego długowieczność ówczesnym cesarzom. Znany był też Rzymianom, którzy uważali, że poprawia kondycję żołnierzy oraz Egipcjanom, którzy docenili jego właściwości bakteriobójcze. Zalety czosnku dostrzegł Hipokrates, który polecał go jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Jego walory zauważyli zwolennicy medycyny naturalnej. Właściwości lecznicze czosnku są potwierdzone naukowo.

W skład czosnku wchodzi allicyna o działaniu przeciwbakteryjnym, trójsiarczek dwuallilu o podobnym działaniu oraz siarkowe związki lotne, które wspomagają walkę z chorobami dróg oddechowych. Spośród witamin najwięcej jest witaminy C oraz B. Ponadto czosnek zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo. Jest dość kaloryczny – 146 kcal/100g.

Właściwości czosnku:
przeciwdziała zwapnieniu tętnic,
obniża poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi,
obniża stężenie cukru we krwi,
powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (wskazany przy osłabieniu wzroku na tle naczyniowym i tzw. chromaniu przestankowym),
działa kojąco przy wzdęciach, niestrawności oraz wpływa korzystnie na procesy fermentacyjne w jelitach,
przeciwdziała pasożytom jelitowym – owsikom, glistom ludzkim i tasiemcom,
korzystnie wpływa na potencję i zaburzenia w przemianie materii,
działa wzmacniająco,
zapobiega zatruciom metalami ciężkimi oraz skutecznie działa w wypadku zatrucia ołowiem,
pomaga w gojeniu ran,
pomaga w leczeniu przeziębień i chorób układu oddechowego,
zmniejsza ciśnienie krwi,
dezynfekuje drogi moczowe,
ułatwia zasypianie,
łagodzi bóle głowy,
zwiększa apetyt,
redukuje tkankę tłuszczową,
zdaniem niektórych naukowców zapobiega rozwojowi nowotworu.

W chorobach dróg oddechowych, przy katarze, bólach żołądka, miażdżycy i przy nadciśnieniu tętniczym można pić nalewkę przygotowaną ze 100 g rozdrobnionego czosnku zalanego 0,5 l spirytusu. Całość gotowa po tygodniu. Powinno się pić 2 – 3 razy dziennie po 20 – 30 kropli. Do celów profilaktycznych wystarczy spożywanie czosnku raz w tygodniu.

Przeciwskazania do spożycia czosnku:
karmienie piersią,
ciąża,
niskie ciśnienie,
ostre nieżyty żołądka i jelit,
problemy z krzepnięciem krwi,
cukrzyca,
zażywanie niektórych lekarstw.

Po zjedzeniu czosnku nieprzyjemna woń wydobywa się najpierw z ust i żołądka, a potem związki siarki wydzielają go przez skórę i płuca. Fakt, że czosnek przenika do wszystkich części ciała świadczy o jego skutecznym działaniu. Można jednak zwalczyć nieprzyjemną woń zjadając niektóre owoce, zioła lub warzywa.

Co niweluje nieprzyjemną woń?
zielona natka pietruszki,
jogurt lub mleko,
tymianek,
mięta,
goździki,
miód,
czerwone wino,
trybula ogrodowa,
skórka z cytryny lub z pomarańczy,
jabłko,
seler,
kminek,
zielona fasola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *