Czujniki smogu pojawiły się przy pilskich szkołach podstawowych | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Czujniki smogu pojawiły się przy pilskich szkołach podstawowych

Pilanie chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie ma odpowiednich czujników. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą być bardzo poważne, zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Od dwóch tygodni przy pilskich szkołach podstawowych dzięki inicjatywie Jacka Bogusławskiego – Przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej w Radzie Miasta Piły, pojawiły się czujniki monitorujące jakość powietrza.

14 maja przy Szkole Podstawowej nr 12 w Pile odbyła się konferencja prasowa, na której Jacek Bogusławski w towarzystwie dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 12 – Marcina Borowicza, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 – Szymona Frydrycha oraz dyrektora Przedszkola w Murowanej Goślinie – Radosława Szpota omówił szczegóły tej akcji.

- Spotykamy się na Osiedlu Podlasie, gdzie na terenie szkoły nr 12 zamontowaliśmy jeden z czujników jakości powietrza. Podczas rozmów z mieszkańcami Północnej Wielkopolski, zwracali oni uwagę na jedną ważną rzecz – na jakość powietrza. Każdy zastanawia się, co trzeba zrobić, aby było lepiej. Miasto Piła ma bardzo dużo dobrych inicjatyw w tym zakresie, ponadto mamy czujnik przy ul. Kusocińskiego. Wychodząc na przeciw osobom, które chcą wiedzieć czy powietrze, którym oddychamy jest bezpieczne dla zdrowia, postanowiliśmy z dyrektorami zainstalować czujniki jakości powietrza przy danej szkole – gdzie każdy może sprawdzić, jaki jest stan powietrza na dany moment. To samo można zrobić odwiedzając stronę internetową, gdzie na bieżąco podajemy jakość powietrza. Zamontowane czujniki wskazują PM1, PM2.5 i PM10. Zachęcam do Obywatelskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza, aby mieszkańcy zaopatrywali się w takie czujniki. Z naszej strony obiecujemy pomoc przy instalacji – mówi Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta Piły.

- My taki czujnik zamontowaliśmy na budynku przedszkola kilka miesięcy temu. Zaproponowaliśmy, aby każdy zamontował u siebie takie czujniki i jak się okazało jest zainteresowanie. Ludzie chcą o tym rozmawiać, wspólnie o czyste powietrze dbać i proponować dobre rozwiązania. U nas w okresie zimowym pojawiał się kolor czerwony na czujnikach, co oznacza, że jakość była zła – dodaje Jarosław Szpot, dyrektor Przedszkola w Murowanej Goślinie.

Wspomniane czujniki obecnie są zamontowane na Osiedlu Podlasie w budynku Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Lelewela, na Osiedlu Staszyce w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Brzozowej, na Osiedlu Górne przy Al. Wojska Polskiego 43, w drukarni CREDOprint.pl tj. budynku CREDO Group, czyli w najbliższym sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7. Wszyscy mogą sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza, którego poziom wskazuje odpowiedni kolor czujnika.

Zapraszamy na stronę  http://pilabezsmogu.pl/, gdzie znajdą Państwo informacje m.in. jaka jest aktualna, jakość powietrza, stan stężenia pyłów drobnych oraz w jaki sposób można dołączyć do wspomnianej sieci.

Sebastian Daukszewicz

czujniki_smogu_w_szkolach00

czujniki_smogu_w_szkolach09 czujniki_smogu_w_szkolach01 czujniki_smogu_w_szkolach02 czujniki_smogu_w_szkolach03 czujniki_smogu_w_szkolach04 czujniki_smogu_w_szkolach05 czujniki_smogu_w_szkolach06 czujniki_smogu_w_szkolach07 czujniki_smogu_w_szkolach08