Czy to już pora na kleszcze?

milusinscy_luty_2023

Temat kleszczy powraca co roku jak bumerang. Tradycyjnie już w okolicach marca – kwietnia właściciele zaczynają zaopatrywać swoich podopiecznych w preparaty odkleszczowe, chociaż ostatnie kilka lat pokazało, że kleszcze stały się już pasożytami całorocznymi atakującymi nie tylko w okresie marzec-listopad. W tym roku w naszej przychodni przyjmowaliśmy pacjentów pogryzionych przez kleszcze także w grudniu i styczniu. To oznacza, że zarażenia chorobami odkleszczowymi można się spodziewać przez cały rok. Nie jest to dobra wiadomość dla właścicieli.

Co w takim razie robić? Jak ma wyglądać profilaktyka przeciwko chorobom odkleszczowym? Czy należy podawać preparaty przeciwko kleszczom przez cały rok? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Większość właścicieli przychodzących z pupilami do naszej przychodni stosowało do tej pory profilaktykę tylko na czas największego wysypu kleszczy, czyli w miesiącach marzec-sierpień. Jednak dzisiaj ze względu na zmieniający się klimat, a co za tym idzie coraz cieplejsze zimy, pasożyty takie jak kleszcze można uznać już za całoroczne. Występowanie kleszczy cały rok oraz związany z tym wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe wymaga wprowadzenia dodatkowej ochrony, która zabezpieczy zwierzę na dłużej niż 3-6 miesięcy w roku. Przy wyborze odpowiedniego preparatu w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym czy okolica, w której mieszkamy obfituje w kleszcze czy nie. Za rejon wysokiego ryzyka uważa się mieszkanie na wsi lub w pobliżu lasu. Mniejsze szanse na spotkanie tych ektopasożytów mamy mieszkając w mieście jednak ryzyko ugryzienia nie spada tam do zera. Sprzyjające warunki takie jak wysoka trawa oraz krzewy porastające miejskie parki i trawniki to doskonałe warunki dla rozwoju kleszczy.

Zarówno w przypadku zwierząt mieszkających w rejonie wysokiego ryzyka jak i tymi mieszkającymi w mieście zaleca się całoroczną ochronę. Różnicą będą tutaj rodzaje stosowanych preparatów.  Decydując się na całoroczną ochronę można wybrać krótko działające, ale skuteczne preparaty w formie kropli na kark. Można je podać w miesiącach od września do lutego. Natomiast od lutego do września dobrze jest zabezpieczyć psa możliwie najskuteczniejszym preparatem, zawierającym np. substancje z rodzaju izoksazolin. Taki roczny plan ochronny sprawdzi się zarówno u psów mieszkających w centrum miast i na obrzeżach. W przypadku miejsc mocno obfitujących w kleszcze, na przykład na wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać zwierzęciu preparaty o najwyższej skuteczności przez cały rok. Obroże przeciwpchelne kuszą tutaj długim okresem działania, nawet do 8 miesięcy. Niestety z naszej praktyki wynika, iż w wielu przypadkach obroże słabo się sprawdzają. Szczególnie u dużych psów lub takich, które mają gęstą sierść.

Warto zwrócić uwagę na to, iż niektóre preparaty przeciwko kleszczom działają również na endopasożyty zasiedlające układ pokarmowy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku kotów wychodzących, które mają ciągły kontakt z pasożytami. Niewychodzące koty oczywiście nie muszą dostawać preparatów na kleszcze, chyba że mieszkają z psem. W takim wypadku dobrze jest mimo wszystko zabezpieczyć takiego kota w miesiącach największej aktywności kleszczy, ponieważ nierzadko zdarza się, iż pasożyty przechodzą podczas zabawy ze zwierzęcia na zwierzę. Na takiej samej zasadzie kleszcz może ugryźć właściciela, który przejdzie z psa podczas zabawy.

Jeżeli zauważymy na swoim pupilu kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć ze skóry i to w całości. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i do wyjmowania kleszczy zawsze zakładajmy jednorazowe rękawiczki. Jeśli nie mamy doświadczenia z wyjmowaniem kleszczy najlepiej udać się z tym problemem do lekarza weterynarii, który usunie pasożyta w całości. Z taką wizytą nie należy zwlekać, ponieważ im szybciej usuniemy kleszcza ze skóry tym mniejsza szansa zarażenia chorobami odkleszczowymi.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.