Druga edycja konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” rozstrzygnięta | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Druga edycja konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” rozstrzygnięta

  W sobotę, 11 marca podczas obchodów Dnia Sołtysa w Stawiszynie rozstrzygnięto etap wojewódzki drugiej edycji etapu wojewódzkiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Organizatorzy konkursu wręczyli nagrody oraz wyróżnienia dla najlepszych projektów zgłoszonych przez sołectwa z Wielkopolski.

  Podczas uroczystych obchodów Dnia Sołtysa w Stawiszynie w powiecie kaliskim rozstrzygnięto etap wojewódzki konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego organizatorami byli Zarząd Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs skierowany był do wszystkich sołectw z terenu Województwa Wielkopolskiego. Celem konkursu była promocja inicjatyw finansowanych lub współfinansowanych z funduszu sołeckiego, służących wzmocnieniu wspólnot lokalnych oraz poprawie jakości życie na wsi.

  - Konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” to okazja do zaprezentowania pomysłowości, idei współpracy mieszkańców sołectw do realizacji wspólnych przedsięwzięć, których korzysta cała okoliczna społeczność. Fundusz sołecki realizowany w wielu wielkopolskich gminach daje pole do zmiany w otoczeniu oraz uatrakcyjnienia wielu miejsc na obszarach wiejskich. Realizacja projektów w ramach funduszu sołeckiego często staje się wizytówką danej miejscowości, a mieszkańcy mogą z dumą prezentować jak rozwija się ich „mała ojczyna”. W ramach drugiej edycji konkursu wielkopolskie sołectwa przesłały kilkadziesiąt zgłoszeń, które wzięły udział w konkursie – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

  W etapie wojewódzkim sołectwa z terenu Wielkopolski przesłały 62 złożenia konkursowe, które zrealizowały w latach 2010-2022 projekty finansowane ze środków w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny i nie był mniejszy niż 40%. Nagrody w imieniu organizatorów wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz Robert Galęba Prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów.

  - Fundusz sołecki od lat zmienia oblicze obszarów wiejskich w wielu wielkopolskich wsiach. Mieszkańcy w ramach funduszu sami aktywnie z użyciem własnych sił i wspólnej organizacji pracy realizują zadania służące całej lokalnej społeczności. Idea konkursu  „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” jest doskonałą okazją do promocji wspólnego wysiłku, integracji i wzięcia odpowiedzialności za zmiany w swoich sołectwach, które służą wszystkim mieszkańcom i mogą być chlubą lokalnej społeczności. – mówi Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski.

  Zwyciężyło sołectwo Klonówiec, z gminy Lipno, w powiecie leszczyńskim z projektem „Zagospodarowanie terenu kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Klonówcu” i otrzymało nagrodę finansową w kwocie 7 tys. zł. Ponadto zwycięzca etapu wojewódzkiego awansował do etapu krajowego konkursu. Drugie miejsce zajęło sołectwo Krzyszkowo, w gminie Rokietnica, powiecie poznańską za projekt „Utworzenie miejsca rekreacji wokół stawu w miejscowości Krzyszkowo”, sołectwo otrzymało nagrodę finansową w kwocie 5 tys. zł. Laureatem trzeciego miejsca zostało sołectwo Huta Szklana, z gminy Krzyż Wielkopolski, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim z projektem „Remont przystanków autobusowych w Hucie Szklanej” i otrzymało nagrodę finansową w kwocie 3 tys. zł.

  Wręczono także wyróżnienia dla siedmiu sołectw. Pamiątkowe statuetki  trafiły do: Sołectwa Wiktorówko w gminie Łobżenica, Sołectwa Jankowo Dolne w gminie Gniezno, Sołectwa Olszówka w gminie Olszówka, Sołectwa Solec w gminie Przemęt, Sołectwa Jaroszewice Rychwalskie w gminie Rychwał, Sołectwa Smardze w gminie Trzcinica oraz Sołectwa Kołątajew z gminy Ostrów Wielkopolski.

  Bartosz Zalas

  druga_edycja_konkursu

  druga_edycja_konkursu_02 druga_edycja_konkursu_03 druga_edycja_konkursu_04 druga_edycja_konkursu_05 druga_edycja_konkursu_06 druga_edycja_konkursu_07 druga_edycja_konkursu_08