DW 242 Wyrzysk-Osiek nad Notecią | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

DW 242 Wyrzysk-Osiek nad Notecią

Dobiegła końca rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242 o długości 4,1 km na odcinku Wyrzysk-Osiek nad Notecią w powiecie pilskim. Inwestycja, realizowana w systemie „buduj”,  trwała  od listopada 2018 roku. Pierwsze roboty bitumiczne i brukarskie rozpoczęły się w połowie kwietnia 2019 roku.  Łączny koszt rozbudowy to 28,3 mln złotych, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 20 mln. Wykonano: skrzyżowania, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, ścieżkę rowerową i chodnik, kanalizację deszczową, zamontowano elementy bezpieczeństwa ruchu takie jak bariery ochronne czy balustrady. Wykonawcą była spółka Budimex.  

- Realizacje takich inwestycji to przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców. Na odcinku ponad czterech kilometrów mamy ścieżkę rowerową, chodnik, zatoki autobusowe i postojowe, bariery ochronne, więc tym samym zwiększyliśmy bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Cieszy fakt, że zadania, które realizujemy na drogach w województwie wielkopolskim współfinansowane są w ramach naszego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest szansą na rozwój całego regionu i lokalnych społeczności. To jest kolejna już inwestycja zakończona w tym roku z sukcesem – mówi Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.  

Z kolei Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zaznacza, że zrealizowana inwestycja na drodze wojewódzkiej nr 242 to kontynuacja planu kompleksowej rozbudowy.

- W 2017 roku zakończono prace w samym Wyrzysku, a teraz po trzech latach oddajemy mieszkańcom kolejne cztery kilometry. Realizacja zadania przebiegła bardzo sprawnie. Cieszę się, że tego rodzaju inwestycje poprawiają jakość ważnych w skali całego województwa ciągów komunikacyjnych, a ponadto przynoszą korzyść lokalnym społecznościom. Przede wszystkim jest bezpiecznie dla wszystkich użytkowników ruchu. Na pewno takim efektem możemy się pochwalić.

Dodajmy, że w latach 2016-2017 również w ramach WRPO 2014+ rozbudowany został odcinek w samym Wyrzysku o długości ponad 2,1 km. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 7,2 mln złotych. Z kolei w „Planie Transportowym dla województwa wielkopolskiego w perspektywie 2030 roku” nad którym obecnie trwają prace, planuje się ująć rozbudowę drogi na odcinku Wyrzysk – przejście DK10 o długości blisko 2,7 km. Wartość szacunkowa tego zadania to ponad 10 mln złotych.

M.K.

dw_2421_01

dw_2421_07 dw_2421_02 dw_2421_03 dw_2421_04 dw_2421_05 dw_2421_06