Dyskryminacja w zatrudnieniu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Dyskryminacja w zatrudnieniu

przeworek_agnieszka_net

Proszę o poradę, ponieważ zastanawiam się czy moja szefowa postępuje w sposób zgodny z prawem. Jestem fryzjerem, jest to zawód, który wykonuję z prawdziwego powołania, wbrew sugestiom rodziny wybrałem to zajęcie i bardzo je lubię. Skończyłem szkołę w Pile, odbywałem dużo kursów i szkoleń za granicą. Obecnie pracuję w jednym z salonów fryzjerskich w Szczecinie. Jestem jedynym mężczyzną w zespole. Od jakiegoś czasu zauważam, że nasza szefowa nie traktuje mnie tak samo jak innych pracowników. Mam wrażenie, że uważa, iż powinienem koncentrować się na męskich głowach i kieruje do mnie głównie facetów. Szczerze mówiąc zupełnie mnie to nie satysfakcjonuje, ponieważ znacznie ogranicza to moje pole do popisu. Moja szefowa uważa jednak, że klientki zazwyczaj wolą skorzystać z usług kobiety, ponieważ mają wtedy możliwość poplotkowania o babskich sprawach. Osobiście nie spotkałem się z takim stwierdzeniem czy nawet jakimikolwiek zastrzeżeniami odnośnie mojej pracy. Postawa mojej szefowej powoduje, że mam znacznie mniej pracy – zarabiam przez to o wiele mniej. Nie jestem także wysyłany na kursy i szkolenia, ponieważ szefowa uważa, że nie jest mi to potrzebne. Irytuje mnie to, bardzo zależy mi na rozwoju, a w chwili obecnej jestem hamowany. Co mogę z tym zrobić? – Jacek.

Opisana przez Pana sytuacja może sugerować, że być może padł Pan ofiarą dyskryminacji w zatrudnieniu. Kodeks pracy stanowi, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, bez względu między innymi na płeć. Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Domagając się odszkodowania z tytułu dopuszczenia się przez pracodawcę dyskryminacji, powinien Pan przede wszystkim wskazać przyczynę, ze względu na którą dopuszczono się wobec Pana dyskryminacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ jak wskazał Sąd  Najwyższy, przykładowe wyliczenie objętych dyskryminacją kryteriów wskazuje, że niewątpliwie chodzi tu tylko o cechy i właściwości osobiste człowieka niezwiązane z wykonywaną pracą i to o tak doniosłym znaczeniu społecznym, że zostały przez ustawodawcę uznane za zakazane kryteria różnicowania w dziedzinie zatrudnienia.

Koniecznie należy również wskazać okoliczności, które dowiodą nierównego traktowania. Szczególnie istotne jest, że w Pana ocenie szefowa utrudnia Panu możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie ma Pan możliwości rozwijania swoich umiejętności, a ponadto nie ma Pan dostępu do szkoleń w takim zakresie jak inni pracownicy zatrudnieni w zakładzie. Pana szefowa ma szansę uniknięcia zapłaty odszkodowania o ile uda jej się wykazać, że podejmując decyzję kierowała się obiektywnymi powodami. Może to być na przykład próba wskazania, że inni pracownicy mieli większe umiejętności lub większe doświadczenie pozwalające im wykonywać bardziej skomplikowane usługi. Oczywiście, Pana przełożona może również starać się wykazać, iż nie ma Pan racji uważając, że był Pan traktowany gorzej niż inni pracownicy znajdujący się w takiej sytuacji. To na niej jednak będzie w tym momencie spoczywał ciężar udowodnienia tego faktu. Jeżeli mimo wszystko lubi Pan swoją pracę w obecnym miejscu i nie chciałby od razu kierować sprawy na drogę sądową może warto poprosić szefową o wyjaśnienie, dlaczego powierza Panu mniej ambitne zadania i czy widzi możliwość zmiany zaistniałej sytuacji.

Agnieszka Przeworek

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.