Dzień Podchorążego w Pile uczci doroczny capstrzyk | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Dzień Podchorążego w Pile uczci doroczny capstrzyk

  Dzien_Podchorazego

  29 listopada obchodzimy kolejną rocznicę Nocy Listopadowej, która wspominana jest w miastach, będących siedzibą wyższych szkół wojskowych.

  W Pile przez ponad pół wieku działała i kształciła Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa, to podchorążowie tej Szkoły wprowadzili tradycję obchodów Dnia Podchorążego w Pile.

  Z tej okazji wspomnijmy bohaterów Powstania Listopadowego z 1830 r.; a wśród nich członków sprzysiężenia Wysockiego i belwederczyków; wymienię tylko kilku z rzeszy bohaterów: Piotra Wysockiego, Karola Paszkiewicza, Ludwika Nabielaka, Feliksa Nowosielskiego.

  Zbliżamy się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. W wolnej Polsce, o którą bezskutecznie walczyli uczestnicy Powstania Listopadowego w 1830 r., Wiosny Ludów w 1848 r. i Powstania Styczniowego w 1863 r.; w mieście, które pozostawało poza granicami ojczyzny przez 173 lata możemy wspominać bohaterów powstań oraz świętować rocznice ustanowienia polskich symboli narodowych.

  Pamiętając o wymienionych i wielu innych polskich bohaterach, często bezimiennych biorących udział w wojnach toczonych na ziemiach polskich, w powstaniach narodowych, ginących podczas odbywanych misji pokojowych Stowarzyszenie Miłośników Munduru organizuje 29 listopada 2017r. o godz. 17.45 na Placu Zwycięstwa uroczysty capstrzyk.

  UM Piły