Edukacyjne komiksy ekologiczne

Jak segregować śmieci, oszczędzać wodę, ograniczyć zużycie plastiku i walczyć ze smogiem – to tylko niektóre tematy komiksów ekologicznych dla dzieci i młodzieży, które pojawią się niedługo w domach mieszkańców Wielkopolski. O ważnych problemach na wesoło opowiadają komiksowi bohaterowie – dzieci, ale także dziecięcy bohaterowie – bobry, wydry i perkozy.

Na pomysł wydania komiksu wpadła Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.

– Chcieliśmy przygotować materiały edukacyjne, które w lekki sposób opowiedzą w sposób praktyczny jak stosować konkretne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska – mówi Grzegorz Supron, koordynator projektu w LGD Krajna nad Notecią.

Na opracowanie treści LGD pozyskała dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu „EKO LEADER” opracowano 8 krótkich historii obrazkowych. Jest historia o oszczędzaniu wody, elektrośmieciach oraz o unikaniu używania opakowań plastikowych. Jest także temat modnego ostatnio trendu „zero waste”, czyli takiego używania produktów, aby można było je wielokrotnie używać i żeby nie powstały odpady. W tym temacie opracowano także komiks, który promuje dzielenie się rzeczami. Dzieci szybko się nudzą swoimi zabawkami, obrazkowa historia ma ich zachęcać do podawania dalej niepotrzebnych zabawek i sprzętów, aby mogły cieszyć inne dzieci.

Ponadto komiksy traktują o problemie smogu i prawidłowej segregacji odpadów. Komiksy są wydane na ekologicznym brązowym papierze, zadrukowane obustronnie, aby oczywiście oszczędzać papier.

Pomysł wydania komiksów przez Krajnę nad Notecią przypadł do gustu innym lokalnym grupom działania z województwa wielkopolskiego. Łącznie do współpracy zgłosiło się 13 grup, dlatego komiks trafi do mieszkańców niemal połowy województwa. Komiksy trafią do przedszkoli i szkół, nauczycieli, animatorów czasu wolnego działających w instytucjach kultury i w lokalnych stowarzyszeniach, do sołtysów i działaczy w lokalnych grupach działania. Ponadto komiksy pojawią się w ramach kampanii promocyjnej w Internecie.

Organizatorzy przewidują także konkurs internetowy, w którym uczestnicy będą zobowiązani do wykonania zadania pokazującego prawidłowe nawyki ekologiczne. Pomysł na konkurs spodobał się z kolei Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu, który objął go honorowym patronatem. Dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego uczestnicy konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

– Liczymy, że dzięki naszym pogodnym i kolorowym historyjkom dzieci i młodzież nabędą nawyki prawidłowego działania na rzecz ochrony środowiskakomentuje projekt Grzegorz Supron.Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.lgdkrajna.pl i naszego profilu na Facebooku: www.facebook.com/lgdkrajna.

Angelika Krupa
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią

edukacyjne_komiksy1_01

edukacyjne_komiksy1_05 edukacyjne_komiksy1_02 edukacyjne_komiksy1_03 edukacyjne_komiksy1_04