Ekologiczna świadomość rośnie, ale wciąż może być większa

Od 18 do 26 listopada trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów EWWR. Wydarzenia organizowane w trakcie Tygodnia mają zwracać uwagę mieszkańców Starego Kontynentu na ogrom produkowanych przez nich śmieci oraz popularyzować sposoby ograniczania ich ilości i odpowiedniego postępowania z odpadami. 23 listopada we „Współdzielni” na Targowisku Miejskim nr 2 w Pile, tzw. „małym ryneczku”, niepotrzebne firanki otrzymały nowe życie, dzięki czemu handlowcy dostali alternatywę dla jednorazówek, a konsumenci wygodne i trwałe opakowania na zakupione produkty.

Organizatorzy, czyli założyciele Współdzielni (spółki: Tarpil, Gwda, InwestPark), Związek Międzygminny „PRGOK” oraz Zakład Aktywności Zawodowej, pilskie Repair Cafe oraz Spółdzielnia Socjalna „Nowe Horyzonty” tego dnia przygotowali na małym ryneczku ciekawy program obchodów. Odbyło się szycie woreczków na owoce i warzywa z używanych firanek przez krawcowe. Akcja „bioodpady” wśród handlowców – bioodpady z targowisk będą trafiały do kompostowania, promocja toreb wielokrotnego użytku.  Nie zabrakło części artystycznej, była wizyta klas patronackich PRGOK i GWDY, dzieci z SP 2 i przedszkoli  .

– Współdzielnia na Małym Rynku pracuje na razie na mniej więcej jedną czwartą możliwości z powodów formalnych. Mamy już kilkanaście osób dziennie. Jeszcze osoby, które by miały potrzebę skorzystać z jadłodzielni troszeczkę się wstydzą, a jest możliwość wzięcia darmowej żywności, gdy ktoś jest głodny. Można także zostawić jedzenie np. gdy za dużo zakupów zarobiliśmy, bo była promocja i wiemy, że mogą się zmarnować. Tu można zostawić i podzielić się nią z innymi. Natomiast popularną formą są książki. Codziennie klientów na wymianę książek mamy kilkunastu. Wkrótce będzie też wymiana słoików czy kartonów. Są plany, aby takie miejsca były w innych częściach miasta, ale dajemy sobie pół roku, aby zobaczyć jak to będzie funkcjonowało. Chciałbym za 5 lat być na otwarciu takiego 1000 punktu w Europie. Warto wspomnieć, że nasze inicjatywy są niskobudżetowe, dzięki czemu można otrzymywać tak fajne efekty – mówi Tomasz Wojciechowski, prezes spółki GWDA.

Tematem przewodnim tegorocznego Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jest to temat wpisujący się w promowany przez Ministerstwo Środowiska model gospodarki o obiegu zamkniętym, w której linearny model życia produktu „Kup – Zużyj – Wyrzuć”, zamieniamy na model cyrkularny, gdzie produkt nigdy nie jest przekazywany na składowisko, lecz naprawiany, ponownie używany lub poddawany recyklingowi.

Priorytetem powinno być zapobieganie powstawaniu odpadów. Można dążyć do tego celu przede wszystkim przez świadome wybory konsumenckie np. przez zakupienie kremu lub pasty do zębów bez dodatkowych opakowań tekturowych i foliowych. Takie proste działania mogą przynieść wymierne korzyści dla środowiska naturalnego, co nierozerwalnie związane jest ze zdrowiem i życiem człowieka.

Sebastian Daukszewicz

ekologiczna_swiadomosc00

ekologiczna_swiadomosc31 ekologiczna_swiadomosc01 ekologiczna_swiadomosc02 ekologiczna_swiadomosc03 ekologiczna_swiadomosc04 ekologiczna_swiadomosc05 ekologiczna_swiadomosc06 ekologiczna_swiadomosc07 ekologiczna_swiadomosc08 ekologiczna_swiadomosc09 ekologiczna_swiadomosc10 ekologiczna_swiadomosc11 ekologiczna_swiadomosc12 ekologiczna_swiadomosc13 ekologiczna_swiadomosc14 ekologiczna_swiadomosc15 ekologiczna_swiadomosc16 ekologiczna_swiadomosc17 ekologiczna_swiadomosc18 ekologiczna_swiadomosc19 ekologiczna_swiadomosc20 ekologiczna_swiadomosc21 ekologiczna_swiadomosc22 ekologiczna_swiadomosc23 ekologiczna_swiadomosc24 ekologiczna_swiadomosc25 ekologiczna_swiadomosc26 ekologiczna_swiadomosc27 ekologiczna_swiadomosc28 ekologiczna_swiadomosc29 ekologiczna_swiadomosc30