Finał Złotego Kasku w Pile odwołany. Trwa szukanie winnych zaistniałej sytuacji! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Finał Złotego Kasku w Pile odwołany. Trwa szukanie winnych zaistniałej sytuacji!

Miało być wielkie święto żużla podczas finału Złotego Kasku, a wyszedł jak to wielu widzów i środowisko żużlowe mówi wielki skandal, kompromitacja, którego echa nie milkną do dzisiaj. 20 kwietnia pilskie zawody zostały odwołane, ponieważ wszyscy zawodnicy odmówili jazdy na pilskim torze, mając zastrzeżenia do jego nieregulaminowego stanu. Nie pomogły prośby organizatorów i trenera kadry Marka Cieślaka. Żużlowcy zwracali uwagę m.in. na wystające krawężniki, braki w nawierzchni. Co ciekawe sędzia Remigiusz Substyk oraz komisarz toru Jacek Krzyżaniak byli odmiennego zdania i dopuścili tor do organizacji pilskiej imprezy. Nowy termin ZK nie jest jeszcze znany.

Już drugi raz z rzędu na pilskim torze mieliśmy poznać zdobywcę Złotego Kasku oraz zawodników, którzy mieli wywalczyć przepustki do eliminacji SGP i SEC. Mieliśmy podziwiać piękno czarnego sportu a wyszedł … w sumie trudno powiedzieć czy skandal, czy należy użyć innego określenia na zaistniałą sytuację. Nawet po odwołaniu zawodów i spotkaniu z prezydentem Piły Piotrem Głowskim, Maciej Polny z firmy SpeedwayEvents.pl, która była współorganizatorem zawodów miał problem z odpowiedzią na pytanie, co się stało i gdzie leży główna przyczyna odwołania zawodów. A przyczyny szuka się głównie w zawodnikach, bo to oni odmówili startu, podajac że przy takich usterkach pilskiego toru nikt nie będzie narażał życia.

- Do tej pory nie wiem, co się stało. Jestem zaskoczony. Przykro jest, że dziś tak żużel wygląda, tym bardziej, że sędzia i komisarz toru dopuścili do zawodów. Oczywiście była uwaga do tego krawężnika na prostej, natomiast moim zdaniem to nie była przyczyna, aby te zawody odwołać. Początkowo większość zawodników była za tym, żeby zawody się odbyły, ale po krótkim czasie sytuacja diametralnie się zmieniła i wszyscy podpisali się pod pismem, że odmawiają startu w zawodach. Ja się nie wypowiem za nich, bo nie byłem zawodnikiem, cenie ich zdrowie, wysiłek w to, co robią. Pewnie decyzja była przemyślana. Przykro, że nie docenia się naszych oraz pilskiego klubu (doceniam ich pracę, zaangażowanie) wysiłku, żeby coś fajnego z udziałem najlepszych zawodników w kraju zorganizować. Tu w Pile brakuje nawierzchni i dziś toromistrz nie wiele by zrobił. Nie bierzemy pod uwagę organizacji ZK w innym mieście niż w Pile. Trzeba się zastanowić, co trzeba wykonać, aby ten tor był regulaminowy i jak kibicom wynagrodzić, że taka sytuacja z odwołaniem zawodów ich spotkała – mówi Maciej Polny z firmy SpeedwayEvents.pl, która była współorganizatorem zawodów. – Koszty wszyscy ponieśli i to niemałe. To jest nieodwracalne. Odbyliśmy rozmowę z prezydentem Piły, Piotrem Głowskim, który podejdzie do zaistniałej sytuacji ze zrozumieniem, że to nie jest wina klubu. Niestety straty finansowe są po obydwóch stronach i trzeba szukać rozwiązania - dodaje Maciej Polny.

Problem nawierzchni pilskiego toru, to problem, który już od kilka lat się powtarza i na to zwracał m.in. uwagę Piotr Świst – podczas transmisji telewizyjnej. Jego szczere, prawdziwe wypowiedzi gdzie punktował pilski tor, w jakim jest stanie nie spodobały się wielu osobom, które uważają, że to on również przyczynił się i namawiał do buntu zawodników, aby nie ścigali się na tym torze.

A prawda niestety jest taka, że potrzeba dosypać lub wymienić nawierzchnię pilskiego toru. Tak, aby nikt nie miał uwag, co do jego stanu. Jednak, aby tak się stało potrzeba środków na ten cel, a ich w budżecie klubu czy MOSiRu nie ma.

Krytyka – niesłuszna – też spłynęła na zarząd klubu Polonia Piła. Jednak warto zaznaczyć, że tor otrzymał licencję na rok 2019, kilka imprez w tym roku na tym torze się odbyło, m.in. mecz ligowy z Rawiczem czy eliminacje do Złotego Kasku, gdzie kilku zawodników startowało w Pile, a w Wielką Sobotę odmówili jazdy. Dziwne? Smaczku dodaje jeszcze fakt, że  m.in. Szymon Woźniak i Adrian Miedziński kilka dni przed finałem wyjechali na pilski owal, aby trenować, przygotować sprzęt przed finałem ZK. Kolejny fakt, który jest bardzo ciekawy to taki, że dwóch zawodników wymienia się m.in.  Janowskiego, opuścił pilski stadion przed oficjalną decyzją sędziego o odwołaniu zawodów. Co więcej, gdy kibice opuszali trybuny po ogłoszeniu, że zawody zostały odwołane, a dziennikarze udali się do parku maszyn, ciężko było znaleźć jakiegokolwiek zawodnika poza kilkoma busami.

Na koniec jeszcze komentarz z profilu na FB Piotra Pawlickiego, (którego uważano za głównego prowokatora buntu zawodników)

- Tor nie nadawał się do jazdy, jak widać na zdjęciu krawężniki, które wychodziły spod bandy na prostych oraz kilka innych czynników nie pozwoliłyby nam na odjechanie zawodów w bezpiecznych warunkach. Bardzo przepraszamy kibiców, ale nie zapewniono nam warunków do ścigania. Zdrowie jest najważniejsze. Decyzja słuszna, mam nadzieje, że uda się w najbliższym czasie rozegrać finał i oczywiście powalczyć o awans do Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy.

Jak widać zdania środowiska żużlowego są podzielone, co do słuszności decyzji o odwołaniu zawodów. Jedno jest pewne! Ranga zawodów Złotego Kasku ucierpiała, a Piła znów jest na ustach całej żużlowej Polski.

Pełna wypowiedz Macieja Polnego o zaistniałej sytuacji:

https://www.youtube.com/watch?v=GiOzPgy_Sts&feature=youtu.be

Sebastian Daukszewicz

final_zlotego_kasku

final_zlotego_kasku_02 final_zlotego_kasku_03 final_zlotego_kasku_04 final_zlotego_kasku_05 final_zlotego_kasku_06 final_zlotego_kasku_07 final_zlotego_kasku_08 final_zlotego_kasku_09 final_zlotego_kasku_10 final_zlotego_kasku_11 final_zlotego_kasku_12 final_zlotego_kasku_13 final_zlotego_kasku_14 final_zlotego_kasku_15 final_zlotego_kasku_16 final_zlotego_kasku_17 final_zlotego_kasku_18 final_zlotego_kasku_19 final_zlotego_kasku_20 final_zlotego_kasku_21 final_zlotego_kasku_22 final_zlotego_kasku_23 final_zlotego_kasku_24 final_zlotego_kasku_25 final_zlotego_kasku_26 final_zlotego_kasku_27 final_zlotego_kasku_28 final_zlotego_kasku_29 final_zlotego_kasku_30 final_zlotego_kasku_31 final_zlotego_kasku_32 final_zlotego_kasku_33 final_zlotego_kasku_34 final_zlotego_kasku_35 final_zlotego_kasku_36 final_zlotego_kasku_37