Groźne pożary w powiecie pilskim | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Groźne pożary w powiecie pilskim

23 kwietnia 2019 roku w związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi strażacy powiatu pilskiego gasili pożary oraz usuwali zablokowane przez drzewa drogi. Strażacy interweniowali w 27 zdarzeniach na terenie powiatu pilskiego, w których poszkodowanych zostało 4 osoby.

Z pośród 11 pożarów, które odnotowano w ciągu doby najgroźniejszy okazał się pożar tartaku w miejscowości Brzostowo. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 35 zastępów straży pożarnej. W warunki atmosferyczne, bardzo duże zadymienie, porywisty wiatr przenosił ogień na inne gospodarstwa i zabudowania. Strażacy gasili pożar równolegle w kilku miejscach w które przenoszony był ogień przez wiatr. Ze względu na charakter akcji gaśniczej na miejsce pożaru zadysponowany został kontener z aparatami powietrznymi oraz dodatkowe jednostki z powiatu chodzieskiego i złotowskiego. Na miejsce pożaru przybyła również grupa operacyjna z KW PSP Poznań. Bezpośrednio akcja gaszenia pożaru trwała blisko 2 godziny, następnie strażacy przystąpili do dogaszania pogorzeliska.

Do groźnego pożaru doszło również w miejscowości Białośliwie, gdzie spaleniu uległy 4 budynki gospodarcze, wszystkie przylegające do siebie, skumulowane w bardzo gęstej zabudowie. W działaniach gaśniczych udział brało 17 zastępów straży pożarnych, w tym 61 strażaków. Działania ratowników z terenu powiatu pilskiego wsparli strażacy z powiatu chodzieskiego. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się uratować dwa budynki mieszkalne przylegające bezpośrednio do zabudowań objętych pożarem.

Równolegle z pożarami budynków mieszkalnych i zabudowań strażacy gasili 5 obszarów leśnych. Do największego pożaru doszło w Krępsku, gdzie spaleniu uległo 1,8 ha poszycia leśnego. W akcji gaśniczej uczestniczyło 12 zastępów straży pożarnej z powiatu pilskiego i złotowskiego, służby leśne oraz zakład usług leśnych. Ze względu na silny wiatr w akcji gaśniczej nie mogły wziąć udział samoloty gaśnicze.

W trakcie gaszenia pożarów do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile spływały zgłoszenia związane z połamanymi drzewami. W wyniku porywistego wiatru drzewa wyrywane z korzeniami blokowały drogi oraz stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców powiatu. Strażacy interweniowali w 10 zdarzeniach, w których usuwali połamane konary oraz całe przewrócone drzewa.

W związku z panującą sytuacją wzmocnione zostały służby dyżurne straży pożarnej oraz stany osobowe obu pilskich jednostek ratowniczo – gaśniczych.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych na terenie powiatu pilskiego zaangażowane zostały jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz praktycznie wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu pilskiego oraz dodatkowo z powiatu, złotowskiego, chodzieskiego i wałeckiego.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyły również inne służby, między innymi Policja, pogotowie ratunkowe, energetyczne, pracownicy lokalnych samorządów, pracownicy lasów którzy koordynowali miedzy innymi dojazdy do pożarów oraz zabezpieczenie pogorzeliska.

Działania koordynowane zostały przez cały dzień przez grupę operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Pile.

Opracowanie: bryg. Zbigniew Szukajło

grozne-pozary

grozne-pozary_02 grozne-pozary_03 grozne-pozary_04 grozne-pozary_05 grozne-pozary_06 grozne-pozary_07 grozne-pozary_08 grozne-pozary_09 grozne-pozary_10 grozne-pozary_11 grozne-pozary_12 grozne-pozary_13