Historia jarocińskich festiwali. Wystawa w Rockopolis

W ogródku Rockopolis przy ul. Pocztowej 1 w Pile można już oglądać wystawę plenerową „30 lat jarocińskich festiwali”.

Przy okazji rozpoczynającego się w piątek Jarocin Festiwalu 2014 nowo powstający klub Rockopolis zabiera swoich Gości w muzyczną i historyczną podróż po jarocińskich festiwalach. W ogródku przy ul. Pocztowej 1 w Pile można już oglądać plenerową wystawę „30 lat jarocińskich festiwali” ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Ekspozycja odwiedziła wcześniej wiele miast w Polsce. Teraz dotarła do Piły.

Wystawa dokumentuje kolejne edycje festiwalu, począwszy od Festiwalu Muzyki Młodej Generacji, który miał miejsce w 1980 roku, aż do roku 1994, kiedy zawieszono organizowanie imprezy. Znalazły się na niej również zdjęcia z festiwalu po jego reaktywacji w 2005 roku.

Na ekspozycję „30 lat jarocińskich festiwali” składają się plakaty promujące imprezę, fragmenty folderów festiwalowych, karnety oraz pamiątkowe znaczki towarzyszące festiwalowi. Największą atrakcją wystawy są jednak fotografie. Archiwalne zdjęcia autorstwa Michała Wasążnika czy Jacka Awakumowskiego oraz fotografików wywodzących się z Jarocina pozwalają przenieść się w czasy PRL i przypomnieć tamte klimaty. Starannie dobrane, pokazują nie tylko scenę festiwalową i jej bohaterów, ale również oddają atmosferę imprezy. Stąd na wystawie znajduje się mnóstwo zdjęć z pola namiotowego, koncertów organizowanych spontanicznie na rynku i ulicach miasta oraz dokumentujących różnorodne przejawy aktywności gości i organizatorów festiwali.

Plenerową wystawę „30 lat jarocińskich festiwali” w ogródku Rockopolis przy ul. Pocztowej 1 w Pile (wejście od ul. M. Konopnickiej) można oglądać do 15 sierpnia.

Zespół
Rockopolis

historia_jarocinskich_festiwali10

historia_jarocinskich_festiwali14

historia_jarocinskich_festiwali11

historia_jarocinskich_festiwali12

historia_jarocinskich_festiwali13