Historia wyjątkowego zdjęcia | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Historia wyjątkowego zdjęcia

26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Studenci kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, postanowili uczcić ten dzień w dość niestandardowy sposób – odtwarzając wyjątkowe zdjęcie, które znane jest nie tylko w Polsce.

Fotografia oryginalna wykonana została na sali operacyjnej, tuż po kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca. Siedzący po lewej stronie – profesor Zbigniew Religa, monitoruje pracę serca swojego pacjenta, podczas gdy jego skrajnie wyczerpany asystent, śpi w rogu sali. Tej nocy asystent wspierał profesora w dwóch operacjach przeszczepu. Obie zakończyły się sukcesem. Fotografia ta została uznana przez National Geographic za najlepsze zdjęcie 1987 roku. Kilkanaście lat później magazyn NG uznał ją za jedną ze stu najważniejszych fotografii w historii.

Studenci postanowili wykonać bardzo podobną fotografię. Dlatego też w Centrum Symulacji Medycznych PUSS w Pile, powstał specjalny plan zdjęciowy, gdzie odtworzono scenę z sali operacyjnej po pierwszej, udanej operacji transplantacji serca w Polsce.

Studenci wraz z mgr Anną Żdanowicz – Kierownik CSM, zaprosili do udziału w stworzonym #Religachallenge inne uczelnie, które także prowadzą kierunki medyczne. Czekamy więc na efekty.

fot. – Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
fot. oryginalne – James L. Stanfield (https://www.spidersweb.pl)

Aleksandra Fabiszak
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile

historia_wyjątkowego zdjęcia1_01

historia_wyjątkowego zdjęcia1_02