Jak karmić psa w starszym wieku?

milusinscy_01_2021

 

Dzień dobry, chciałabym wiedzieć jak powinien być karmiony starszy pies? Moi rodzice mają 8-letniego pieska, mieszańca który waży już 20 kg, a sięga do kolan. Jest bardzo gruby i ledwo chodzi, ale rodzice wciąż podają mu obiad ze stołu i ciastka, uważając że to najlepsze co mogą mu dać. Tłumaczenia na nic się zdają, a ja nawet nie wiem dokładnie jak powinien być żywiony starszy pies. Proszę o poradę.

Asia z Piły.

– Pani Asiu , żaden pies, bez względu na wiek, nie powinien być karmiony w ten sposób. Jeśli chodzi o psy starsze, pomimo licznych badań nie istnieją konkretne normy żywieniowe. Nie wiadomo nawet od jakiego wieku należy dane zwierzę traktować już jako „seniora”. W związku z tym rodzaj karmy, dawkę pokarmową oraz odpowiednie suplementy trzeba dostosować do każdego zwierzęcia indywidualnie.

Dieta starszego psa składa się z dwóch podstawowych komponentów: podstawowej karmy bytowej pokrywającej w odpowiednim stopniu zapotrzebowanie psa, oraz suplementów, których podawanie jest uzasadnione stanem klinicznym zwierzęcia.

Wybór podstawowej karmy bytowej jest w dużej mierze uzależniony od kondycji psa, czyli ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. U psów wraz z wiekiem obserwuje się obniżenie metabolizmu oraz mniejszą aktywność. Jednocześnie starszy pies może wykorzystywać pożywienie tak samo dobrze jak młody. Te czynniki często prowadzą do otyłości. Starszemu psu powinno się dostarczać tyle energii w pokarmie, aby mógł utrzymać dobrą kondycję, bez wytworzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jednak w wielu przypadkach senior nie tyje, a zaczyna chudnąć. Jest to spowodowane spadkiem masy mięśniowej. W takim przypadku pies powinien otrzymywać karmę bogatą w wysokostrawne, dobrej jakości białko. Wybierając karmę należy pamiętać, że ze względu na brak norm żywieniowych dla starszych zwierząt, opis że karma jest dla „seniorów” nie znaczy, że będzie dobra dla każdego seniora. Dodatkowo producenci kierują się swoją własną filozofią w kwestii tego, co starszy pies powinien jeść, więc karmy przeznaczone dla psów starszych będą się mocno różnić między sobą. Wybierając karmę należy więc patrzeć na jej skład oraz procentową zawartość składników odżywczych. Może się nawet okazać, że karma dla psów starszych będzie dla nich mniej odpowiednia niż karma dla psa dorosłego.

Drugą komponentą żywienia starszych psów są odpowiednio dobrane suplementy. Zmiany zachodzące w organizmie starszego psa, nawet jeśli jest on klinicznie zdrowy, często wymagają specjalistycznej suplementacji. Dzięki temu zdrowy senior na dłużej pozostanie w dobrej kondycji. Na przykład układ mięśniowo-szkieletowy. Utrata masy mięśniowej oraz stany zapalne stawów są częstym problemem u starszych psów. Przy utracie masy mięśniowej podawanie zwierzęciu kwasu HMB oraz aminokwasów rozgałęzionych (walina, izoleucyna, leucyna) wspomoże syntezę białek oraz ochroni je przed dalszą degradacją. Przy przewlekłych stanach zapalnych stawów niezbędne jest podawanie chondroprotektorów zawierających glukozaminę i chondroitynę, które odbudowują chrząstkę stawową. Można także podawać kolagen typu II. Niestety w przypadku problemów ze stawami suplementacja powinna być dożywotnia i podawana bez przerw.

Oprócz karmy podstawowej i suplementów można oczywiście podawać przysmaki, ale i one muszą być dopasowane do zwierzęcia oraz podawane w odpowiedniej ilości. Mowa tutaj zarówno o przysmakach, które można kupić w sklepie zoologicznym, jak i o zdrowych przekąskach z lodówki, na przykład surowa marchewka. Podawanie innych rzeczy do jedzenia, typu: resztki z obiadu, czy przysmaków dla ludzi jest absolutnie zabronione. Tego typu rzeczy często przyczyniają się do szybkiego rozwoju chorób wieku starszego, i potrafią znacznie skrócić życie zwierzęcia.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.