Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

milusinscy_marzec_2019
Panie Doktorze, dużo się ostatnio mówi o kleszczach i zabezpieczeniu przed nimi. Co grozi moim zwierzętom jeśli ich nie zabezpieczę? Co najlepiej wybrać wśród tych wszystkich preparatów, tak aby moje zwierzęta były bezpieczne?

Kleszcze stanowią ogromny problem, jeżeli chodzi o przenoszenie chorób. Pies i kot mogą się zarazić od kleszczy wieloma chorobami. Najczęściej występującymi chorobami odkleszczowymi u psów są borelioza, babeszjoza, anaplazmoza. Koty mogą się zarazić hemobartonelozą, zwaną również niedokrwistością zakaźną kotów. Borelioza i anaplazmoza to bardzo podstępne choroby, ponieważ ich objawy często pojawiają się wiele tygodni od momentu obecności kleszcza. Babeszjoza i hemobartoneloza to choroby, które należy jak najszybciej zdiagnozować i wprowadzić leczenie. Pasożyty te uszkadzają krew i powodują bardzo duże spustoszenie w organizmie naszych zwierząt. Często zbyt późne zgłoszenie się do lekarza skutkuje śmiercią zwierzęcia.

Niestety w tym roku kleszcze atakują od połowy lutego i mieliśmy już psa chorego na babeszjozę, który dzięki szybkiej reakcji swojej właścicielki możliwie szybko trafił do naszej przychodni i pokonał tą chorobę, która dla organizmu psa jest straszna.

Co do zapobiegania chorobom odkleszczowym, to z uwagi na obecność kleszczy dosłownie wszędzie, należałoby nasze zwierzaki bardzo dobrze przeciwko nim zabezpieczyć.

Kleszcze od momentu przyczepienia się do skóry zwierzęcia potrzebują minimum 24 godzin, aby mogły je zarazić. Ze względu na bardzo małe rozmiary (około 2 mm) znalezienie takiego pasożyta w sierści psa jest bardzo trudne. Z reguły kleszcze są zauważone i usuwane po 3-4 dniach od momentu rozpoczęcia żerowania. Większość tradycyjnych metod zabezpieczania, tj. obroże oraz preparaty spot on wylewane na skórę działają kleszczobójczo dopiero po upływie 24-48 godzin, co nie zabezpiecza psa przed śmiertelnym zachorowaniem. Problem nieskuteczności środków jest bardzo poważny, gdyż właścicielowi wydaje się, że zabezpieczył psa i może spokojnie chodzić po ulicach lub lesie.

Co więc należy zrobić, aby zabezpieczyć skutecznie naszego przyjaciela przeciwko kleszczom? Nie polecam obroży z kilku przyczyn. Zabijają kleszcze zbyt późno, bo dopiero po 24-48 godzinach. Często mogą być dla nas toksyczne i dlatego nie zaleca się, aby pies spał w łóżku, co dla wielu naszych ulubieńców jest niemożliwe. Obroże wrażliwe są na kąpiele i wiele zależy od sposobu ich noszenia. Po każdej kąpieli znowu trzeba czekać do 3 dni, aby preparat rozproszył się na włosie. Nie sprawdza się u psów z długą i gęstą sierścią. Preparaty spot on wylewane na skórę mogą zupełnie nie działać z uwagi na przestarzałą już substancję czynną, która po wielu już latach stosowania na naszym terenie spowodowała uodpornienie się kleszczy. Częste kąpiele zmniejszają ich skuteczność.

Od kilku sezonów mamy w końcu w Polsce bardzo skuteczny środek w postaci tabletki-smakołyku – Brawecto. Jest on lekiem, a nie jak pozostałe środki przeciwkleszczowe biobujami, które można kupić dosłownie wszędzie, na rynku, czy w markecie. Po pojawieniu się na rynku leku Brawecto, w całej Polsce odnotowuje sie z roku na rok coraz mniejszą zachorowalność na choroby odkleszczowe u psów i kotów w zależności od ilości zastosowanych tabletek. Tabletka ta działa już po 2 godzinach od zjedzenia. Zabija wszystkie kleszcze żerujące na zwierzęciu maksymalnie do 12 godzin. Jest to czas dużo krótszy od 24 godzin, które potrzebują poprzednio wymienione preparaty. 12 godzin to czas zdecydowanie wystarczający, aby uniknąć zarażenia chorobami odkleszczowymi. Lek Bravecto działa przez 3 miesiące i jest zupełnie nieszkodliwy dla pupila i jego właściciela. Substancja zawarta w tabletce jest dopuszczona dla psów już od 8 tygodnia życia, które przekroczyły 2 kg masy ciała. Mogą ją spożywać suczki w ciąży i laktacji co znaczy, że preparat jest bezpieczny. Poza tym pies może spać w łóżku, kąpać się kilka razy dziennie i właściciel nie musi już na każdym kroku drżeć ze strachu przed kleszczami.

Warto zagłębić się w ten problem i skutecznie przeciwdziałać możliwości zarażenia, tym bardziej, że są miejsca, w których 100 procent kleszczy zaraża.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła. Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Fot. psy-pies.com

Drodzy Czytelnicy!

Nasza redakcja radzi nie czekać na nadejście wiosny… bądź złapanie pierwszego kleszcza, gdyż ten jeden, pechowy kleszcz może pozbawić Waszego milusińskiego życia. Już teraz konieczne jest stuprocentowe zabezpieczenie Waszego czworonożnego Przyjaciela przed ogromnym ryzykiem, jakie niesie ze sobą choroba odkleszczowa.