Jedno dziecko – jedno drzewo | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Jedno dziecko – jedno drzewo

jedno_dziecko_jedno_drzewo

Rodzice dzieci urodzonych w 2019 roku z terenu powiatu pilskiego będą mogli posadzić pamiątkowe drzewko. Sadzenie zaplanowane jest na 1 czerwca 2019 r w Pile.

Posadzenie drzewa z okazji narodzin dziecka to przysłowiowy kamień milowy w życiu wielu ludzi, podobnie jak małżeństwo czy budowa domu. Nie każdy ma miejsce, by takie drzewo posadzić. Jednak leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwa Kaczory oraz Starostwo Powiatowe w Pile zapraszają chętnych rodziców do udziału w akcji, by spełnić to marzenie.  Sadzenie drzewa ma wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie, witalność, pokazuje siłę natury, odrodzenie się świata na nowo. Posadzenie choćby jednego drzewa dzisiaj daje nadzieję na dobrą i zdrową przyszłość dla następnych pokoleń.

Na terenie Palcówki Opiekuńczo – Wychowawczej przy ul. Rydygiera 23 w Pile, chętni, którym w 2019 roku rodzina powiększyła się o noworodka, będą mogli zasadzić swoje drzewko. Wszyscy, którzy zgłosili swój udział w akcji „jedno dziecko – jedno drzewo” posadzą dla swojego potomka klona lub lipę. Leśnicy wybrali takie drzewa nie bez powodu. To gatunki długowieczne, które powinny sobie poradzić w każdych warunkach. Poza tym pięknie kwitną i uwielbiają je owady zapylające (przede wszystkim pszczoły). Rodzice mogą w przyszłości opowiadać dorastającym dzieciom skąd bierze się miód, oraz jak ważne i pożyteczne są zapylacze.

Wszystkie zainteresowane osoby, które chcą wziąć udział w upamiętnieniu tak ważnego wydarzenia jakim są narodziny dziecka mogą zgłaszać swoje pociechy poprzez formularz internetowy, telefonicznie lub za pomocą wiadomości e-mail. Szczegóły akcji można znaleźć w Regulaminie na stronie http://www.pila.lasy.gov.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, ze względu na powierzchnię przeznaczoną do sadzenia oraz wymagania drzew względem siedliska. Każde drzewo musi mieć miejsce, by móc urosnąć. Mając na uwadze to, że rodzice będą chcieli odwiedzać i pokazywać drzewa swoim pociechom, wybraliśmy teren ogrodzony i łatwo dostępny. Każdy rodzic lub opiekun będzie mógł tu przychodzić z dzieckiem, by wspólnie podziwiać, podlewać i pielęgnować swoje drzewo. Każde drzewko będzie opatrzone dedykowaną tabliczką upamiętniającą to wydarzenie.

Akcja „Jedno dziecko – jedno drzewo” będzie kontynuowana przez wszystkie nadleśnictwa z terenu RDLP w Pile jeszcze w tym roku. Informacje o terminach i szczegółach będą się znajdować na stronach nadleśnictw.

Dominika Nadolna
Rzecznik prasowy RDLP Piła