Jedno okienko w końcu jest tylko jedno | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Jedno okienko w końcu jest tylko jedno

  Jedno_okienko

  Nowy przedsiębiorca nie musi już odwiedzać ZUS po zarejestrowaniu firmy. Podczas wizyty w urzędzie miasta lub gminy zostanie zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS.  

  To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dotychczas po zarejestrowaniu firmy musieli w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić się (w związku z rozpoczęciem działalności firmy) do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny – do ubezpieczenia zdrowotnego. Po zmianach nowy przedsiębiorca załatwi to od ręki wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą załatwi w urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłoszenie do ubezpieczeń. Będzie mogła zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych (np. zmianie adresu), a także wyrejestrować siebie i członków rodziny z ubezpieczenia.

  Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach kontakt z ZUS nadal będzie konieczny, przykładowo, gdy przedsiębiorca podejmie pracę na etat, czy też ustanie okres preferencyjnego opłacania składek.

  Przedsiębiorcy mogą przekazywać do ZUS dokumenty także za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji, np. korzystając z programu Płatnik lub mając dostęp do swojego konta na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) i aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego, np. bezpłatnego profilu ePUAP.

  Marlena Nowicka
  regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
  w Wielkopolsce