Jedyna taka noc w roku

Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku w Pile taka okazja nadarzyła się 16 maja. Tego dnia owe miejsca przeżywały prawdziwe oblężenie, a kolejki odwiedzających do eksponatów były przeraźliwie dłuuugie.

Wśród bogatego programu na pewno najwięcej ludzi przyciągnęło na Bulwary Chattelerault widowisko plenerowe „Akcja Burza”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczno – Fortyfikacyjne „Przedmoście” w Pile.

– Dziś przedstawiliśmy „Akcję Burza”, czyli wszystko to, co działo się na Wileńszczyźnie. Warto pamiętać o żołnierzach Wyklętych, co się działo, co Rosjanie robili. Najpierw współpraca, a potem nóż w plecy. Ci ludzie chcieli wyzwalać swoje domy, ziemie i po raz kolejny zostali zdradzeni. Miejsce bardzo dobre, mogliśmy użyć pirotechniki w wodzie, a więc tego, co mogło się podobać widzom. Pół roku przygotowań i mam nadzieje, że się podobało – mówił po inscenizacji Damian Tadych ze Stowarzyszenia Historyczno – Fortyfikacyjnego „Przedmoście” w Pile.

Jedną z ciekawych atrakcji był „Poetycki autobus”, czyli przejazd ulicami miasta zabytkowym autobusem, tzw. „ogórkiem”, oraz pokazy w Muzeum Okręgowym  walki na broń białą w uzbrojeniu ochronnym.

– Staramy się dziś publiczności pokazać rycerstwo z przełomu XII-XIII wieku. Najbardziej konkretne informacji, aby uświadomić, że jak ktoś zobaczy rycerza w telewizji powinien zorientować się, że nie tylko rycerz to Grunwald i Krzyżacy. W tym okresie rycerz powinien posługiwać się mieczem, ale nie zawsze każdy był rycerzem. Zainteresowanie jest, ale powiem szczerze, że to najlepiej sprawdza się w dużym plenerze – mówi Przemysław Janikowski, Wielkopolska Grup Rycerska.

Natomiast w Muzeum Stanisława Staszica m.in. była okazja posłuchać przebojów Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka.

Sebastian Daukszewicz

jedyna_taka_noc10

jedyna_taka_noc50 jedyna_taka_noc11 jedyna_taka_noc12 jedyna_taka_noc13 jedyna_taka_noc14 jedyna_taka_noc15 jedyna_taka_noc16 jedyna_taka_noc17 jedyna_taka_noc18 jedyna_taka_noc19 jedyna_taka_noc20 jedyna_taka_noc21 jedyna_taka_noc22 jedyna_taka_noc23 jedyna_taka_noc24 jedyna_taka_noc25 jedyna_taka_noc26 jedyna_taka_noc27 jedyna_taka_noc28 jedyna_taka_noc29 jedyna_taka_noc30 jedyna_taka_noc31 jedyna_taka_noc32 jedyna_taka_noc33 jedyna_taka_noc34 jedyna_taka_noc35 jedyna_taka_noc36 jedyna_taka_noc37 jedyna_taka_noc38 jedyna_taka_noc39 jedyna_taka_noc40 jedyna_taka_noc41 jedyna_taka_noc42 jedyna_taka_noc43 jedyna_taka_noc44 jedyna_taka_noc45 jedyna_taka_noc46 jedyna_taka_noc47 jedyna_taka_noc48 jedyna_taka_noc49

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *