Jest akt oskarżenia do sądu dla Tomasza Ż., byłego wiceprezesa Polonii Piła | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Jest akt oskarżenia do sądu dla Tomasza Ż., byłego wiceprezesa Polonii Piła

jest_akt_oskarzenia

Prokuratura Rejonowa w Pile skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi Ż., byłemu menagerowi i wiceprezesowi klubu żużlowego Polonia Piła. O sprawie zrobiło głośnio w połowie ubiegłego roku, kiedy prezydent Piły wstrzymał dotacje z UM Piły, które miały być przekazane na prowadzenie drużyny w sezonie 2018 – upowszechnianie sportu żużlowego wśród mieszkańców Piły. Jak się okazało w toku śledztwa były wiceprezes fałszował faktury, które klub wystawił na m.in. zakup sprzętu żużlowego. Mężczyzna przyznał się do winy.

Już w ubiegłym roku Miasto w tej sprawie złożyło do Prokuratury Rejonowej w Pile zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Po zbadaniu sprawy wiemy, że akt oskarżenia dotyczy tylko Tomasza Ż .

- Zarzut dotyczy podrobienia czterech faktur VAT, które zostały sporządzone celem rozliczenia przyznanych klubowi środków przez Urząd Miasta Piły. Nikt tych pieniędzy nie ukradł. Ten proceder był robiony po to, by pieniądze uzyskane z tych dofinansowań z UM były użytkowane na rzecz klubu, ale nie zgodne z ich przeznaczeniem, które były w umowie. Przykładowo pieniądze były przeznaczone na wypłaty, koszty klubu, a nie na przykład na szkółkę żużlową. Oskarżony przyznał się do winy. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – mówi Bartłomiej Urban, prokurator rejonowy w Pile.

Rok temu, gdy sprawa wyszła na jaw, Tomasz Ż oświadczył, że wszystkie środki finansowe związane z dotacją z UM Piły przeznaczone zostały w całości na działalność Klubu i wynagrodzenia zawodników.

W toku prowadzonego śledztwa odrzucono wątek współpracy w tej sprawie Tomasza Ż. z byłym prezesem klubu i księgową.

Sebastian Daukszewicz