„Jestem zameldowany – jestem fair” – propozycja dla mieszkańców Szydłowa | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  „Jestem zameldowany – jestem fair” – propozycja dla mieszkańców Szydłowa

  27 lutego 2019 r. w Urzędzie Gminy Szydłowo miała miejsce konferencja prasowa inaugurująca start akcji „Jestem zameldowany – jestem fair”. Akcja ma na celu zwiększenie przychodów z podatku PIT od mieszkańców Gminy Szydłowo poprzez promowanie wiedzy, iż aż 37% kwoty podatku PIT zasila budżet Gminy, w której są zameldowani (lub ją zamieszkują).

  O szczegółach akcji, która jest nowatorska w skali regionu, a jej dodatkowym celem jest stworzenie mody na meldunek i płacenie podatków w miejscu zamieszkania opowiadał Wójt Gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek i pomysłodawca akcji, Radny Gminy Szydłowo Paweł Kądziela.

  - Według szacunków ok. 30% mieszkańców Gminy Szydłowo nie płaci podatku dochodowego do naszej Gminy. Oznacza to, że tracimy ponad 3 000 000 zł, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje w naszych miejscowościach. Te trzy miliony złotych wystarczy np. na 3 km dróg osiedlowych, 270 lamp oświetleniowych na ulicach lub 9 km chodnika. Więc widzimy jaka infrastruktura mogłaby być wybudowana za kwotę, która z naszej gminy ucieka. Dlatego chcemy, aby każdy miał o tym świadomość, w czym ma pomóc akcja „Jestem zameldowany – jestem fair” .W dalszych planach chcemy zachęcać też, aby mieszkańcy posyłali swoje dzieci do naszych szkół. To dodatkowe miliony, które wypływają z budżetu gminy Szydłowo. Ponad 200 dzieci uczy się poza granicami naszej gminy. Ważne, aby mieszkańcy korzystali z naszych usług, z naszej oferty, dzięki czemu będą środki na inwestycje. Zachęcam do lokalnego patriotyzmu – mówi Tobiasz Wiesiołek, wójt Gminy Szydłowo.

  Kampania będzie realizowana na wielu obszarach, a jej najważniejszym elementem będzie konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla osób, które wskażą w formularzu PIT-37 jako miejsce zamieszkania jedną z miejscowości Gminy Szydłowo.

  - Osiem lat mieszkam w gminie Szydłowo, i zawsze chodziło mi po głowie, że narzekamy na brak pieniędzy, a mało robimy żeby te pieniądze pozyskać. Wcześniej, pomimo wielu prób z poprzednim wójtem, takiej akcji się nie udało zrealizować. Natomiast obecny wójt po zgłoszeniu pomysłu dał zielone światło na zorganizowanie akcji. Przyznam, że na początku, jako nowy mieszkaniec nie miałem świadomości, że mój podatek dochodowy po części trafia do gminy. Po rozpoznaniu okazuję się, że ta wiedza nie jest powszechna. Dlatego pomysł jest taki, aby zbudować modę na bycie zameldowanym. Stąd hasło „Jestem zameldowany – jestem fair”. Chcemy wskazać tym mieszkańcom, którzy nie odprowadzają podatków w miejscu zamieszkania, że nie są fair wobec tych, którzy tutaj podatki odprowadzają. Którzy mówią, że chcą mieć remont dróg, kanalizację, oświetlenie, w sytuacji, w której sami nie dbają, aby część ich podatków trafiała do naszej gminy. Nie chodzi tylko o meldunek. Jeśli ktoś nie chce być zameldowany z różnych przyczyn, to może wskazać w PIT jako miejsce zamieszkania daną miejscowość w gminie Szydłowo – to będzie dla nas również ważne – dodaje Paweł Kądziela, radny gminy Szydłowo.

  Przy tej okazji organizowany jest konkurs z prostymi zasadami. Wystarczy zaznaczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT swoje miejsce zamieszkania w Gminie Szydłowo, a następnie na stronie  www.szydlowo.pl/pit należy wypełnić krótki formularz – zgłaszając tym samym swój udział w loterii. W formularzu wymagana jest odpowiedź na jedno pytanie, które brzmi: Czym dla Ciebie jest lokalny patriotyzm? Nagrody to m.in. telewizor, tablet, sprzęt AGD. Rozstrzygnięcie konkursu 15 maja 2019 roku.

  Sebastian Daukszewicz

  jestem_zameldowany1_01

  jestem_zameldowany1_05 jestem_zameldowany1_02 jestem_zameldowany1_03 jestem_zameldowany1_04