Już jest nowa płyta Na Górze!

W skład grupy Na Górze wchodzą muzycy „z różnymi rodzajami niepełnosprawności” oraz muzycy „pełnosprawni”, ale najważniejsze jest to, że tego typu określenia w przypadku ich działalności stały się względne. Grają w NORMALNYCH klubach (na początku listopada wystąpią w Katowicach i Krakowie), na NORMALNYCH festiwalach (latem byli najważniejszym wydarzeniem w Wolimierzu). Właśnie wydali nowa płytę… Tym razem krótką, bo ma 20 minut, ale jak zawsze mocną, żywiołową… Na „fejsbukowej” stronie zespołu ktoś napisał, że taka krótka płyta współgra z coraz szybszym życiem…

Płytę wypełnia sześć rockowych utworów do fragmentów wierszy Jana Twardowskiego. W trzech z nich wspólnie z zespołem zaśpiewali gościnnie: Ania Brachaczek (znana z grup: Pogodno i Biff, a ostatnio współtworząca nowy zespół SIQ), Jorgos Skolias (współpracował między innymi z zespołami: Krzak, Dżem, Osjan, Tie Break), a także młodzi wokaliści-amatorzy z Piły i okolic, zaproszeni przez zespół Na Górze do wspólnej sesji nagraniowej. Tych ostatnich możecie zobaczyć w teledysku pt. „Nie można zrozumieć do końca” (You Tube)

Nagranie czterech utworów i wydanie płyty „NA GÓRZE / TWARDOWSKI – Nie ma dwóch światów” jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015. Na płycie znajdą się dodatkowo dwa utwory nagrane dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wojciech Retz, muzyk zespołu Na Górze, autor i koordynator projektu wydania płyty tak mówi o tym najnowszym przedsięwzięciu:

– Jan Twardowski napisał kiedyś wiersz „Do moich uczniów”. Wspomina w nim swych niepełnosprawnych uczniów i robi to NORMALNIE, bez litości, ale też bez egzaltacji. Poprzez opracowanie fragmentów jego wierszy w niebanalny, bo wyrazisty, żywiołowy, rockowy sposób przez zespół złożony przede wszystkim z osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, chcemy promować w szerokim, ogólnopolskim społeczeństwie właśnie takie – NORMALNE, otwarte postawy w stosunku do osób postrzeganych jako „inne”.

W tym roku jest obchodzone 100-lecie urodzin Jana Twardowskiego i jest to dobry pretekst do zrealizowania tego projektu. Charakter twórczości tego księdza – poety nie jest „klerykalny”, nie zamyka się w środowisku kościelnym. Jest ona doceniana przez ludzi o różnych światopoglądach. Wiersze te wyróżnia zaskakujące połączenie wysokiej jakości artystyczno intelektualnej z prostotą obrazowania, dzięki której ważne treści docierają do odbiorcy nawet nie oczytanego z poezją… Bardzo często wyrażają też one wrażliwość na relacje społeczne. Dzięki temu, poezja ks. Jana Twardowskiego świetnie nadaje się do pozytywnego „wykorzystania” w celu przekazywania istotnych wartości w naturalny, bezpośredni sposób.

Naszym zdaniem terapia osób niepełnosprawnych ma najlepsze rezultaty, jeśli nie jest prowadzona w wymuszony, wykalkulowany, książkowy sposób, lecz poprzez realizację pasji, zainteresowań poszczególnych osób – wówczas ich rozwój jest naturalny, swobodny, osadzony w rzeczywistości, a terapia pojawia się niejako przy okazji. Tak właśnie pracuje grupa Na Górze.

red

2015-FML-na-gorze-plyta-okladka.indd

2015-FML-na-gorze-plyta-okladka.indd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *