Już w sobotę Otwarcie nietuzinkowej wystawy Pilskiego Muzeum Wojskowego

juz_w_sobote_otwarcie

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej”, która wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej celem jest przybliżenie 100. lat tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, którego początki sięgają 1918 r. Historia naszego miasta jest częścią tego procesu.

W muzeach wojskowych pamięta się o dowódcach, żołnierzach i bitwach, my chcemy pokazać rozwój motoryzacji w Wojsku Polskim oraz przypominać o ośrodkach szkolących Żołnierzy – kierowców, mechaników, dzięki których ciężkiej pracy czołgi i inny sprzęt był zdolny do walki i wygrywania bitew.

Będzie to kolejna nasza ekspozycja zlokalizowana w schronohangarach na pilskim lotnisku, dokumentująca nie tylko lokalną historię naszego miasta, ale także jej umiejscowienie w szerszym procesie historycznym i polskich tradycjach wojskowych.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła plenerowa wystawa i dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego, historycznego (z naszych zbiorów) jak i obecnie używanego w Wojsku Polskim. W ruchu będzie można zobaczyć między innymi: czołg PT-91 „Twardy”, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz zestaw niskopodwoziowy do przewozu czołgów.

Ciekawostką będzie pokaz opracowanego w końcówce lat 60. w pilskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej trenażera MPG-69, służącego do nauki jazdy czołgiem. Trenażery były produkowane seryjnie i wykorzystywane do szkolenia w jednostkach pancernych w całej Polsce. Jedyny zachowany pojazd tego typu został odbudowywany przez studentów Politechniki Lubelskiej.

Mamy również dużą niespodziankę dla miłośników militarnej historii Piły, ale o tym powiemy dopiero podczas otwarcia wystawy.

Będą atrakcje dla dzieci, przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz grochówka z kuchni polowej.

Czas: Sobota 14.07.2018r. Uroczyste otwarcie o godzinie 12:00. Zakończenie o 16:00.

Miejsce: Lotnisko w Pile, schronohangary nr 3 i 4 siedziba Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Szczegóły dojazdu na naszej stronie www.pila.fortyfikacje.pl oraz na FB Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z historią.

Przemysław Olszyński
dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego