KACZORY – miasto dynamicznego rozwoju, ale także sportu i kultury!

Kaczory, które 1 stycznia 2022 roku uzyskały prawa miejskie, powoli przyzwyczajają się do nowego statusu. Mieszkańcy, w większości, odczuwają dumę, czują nobilitację i prestiż wynikający z uzyskania statusu Miasta. Trzeba przyznać, że tej dynamicznie rozwijającej się i pięknie położonej miejscowości miano Miasta należało się jak psu zupa. Poza tym, że miasto rozwija się niezwykle dynamicznie, a burmistrz i radni mają w zanadrzu nowe pomysły, miasto Kaczory jest bez wątpienia również miastem Sportu i Kultury.

Z Brunonem Wolskim, Burmistrzem Miasta i Gminy Kaczory rozmawia Marek Mostowski.

Panie Burmistrzu czy już się pan przywiązał do nowego statusu Kaczor?

– Niezupełnie. Jednak stopniowo wchodzimy w te nowe realia. Myślę, że już w powyżej pięćdziesięciu procentach czujemy się mieszkańcami miasta. Poza miejskością trudno zauważyć na razie jakiekolwiek zmiany, które by w okresie tych kilku miesięcy nastąpiły. Nawet jak byliśmy wsią to dobrze nam się tu mieszkało. A teraz jako miasto większych zmian jeszcze nie wprowadziliśmy. Jest tak samo jak było. Jednak widzę, że ludzie zauważają ten prestiż miejskości i go doceniają. Nie spotkałem się z głosem krytycznym jeśli chodzi o nabycie praw miejskich. A pamiętamy, że na początku tak nie było. Wtedy „tylko” ponad 60% mieszkańców Kaczor było za tymi prawami miejskimi, a reszta była nastawiona dość sceptycznie. Dziś ci, którzy się wstrzymywali i ci, którzy byli przeciwko, przyjmują miejskość za fakt zaistniały, a może nawet cieszą się, że Kaczory stały się miastem. Budujące jest, że dzieci i młodzież odbierają pozytywnie, że są mieszkańcami miasta.

Minęło prawie 5 miesięcy od doniosłej chwili uzyskania praw miejskich. Co się zmieni?

– Mieszkańcy zauważają, że ten prestiż, ta swego rodzaju nobilitacja coś im daje. To będzie nas motywowało do coraz intensywniejszej pracy. Bo to, co najbardziej nam do życia potrzebne to już mamy. Jednak trzeba jeszcze coś robić, upiększać, dawać inne możliwości ludziom do wypoczynku, pracy i dlatego w tym kierunku będziemy zmierzać. Podejmujemy już w tym kierunku jakieś kroki, które pozwolą nawet porządkować centrum miasta oraz obszary zewnętrzne przy wjeździe do miasta, które jeszcze nie są zagospodarowane. W końcu posiadanie praw miejskich zobowiązuje.

Kaczory to nie tylko miasto dynamicznego rozwoju, ale także sportu i kultury. Czy zniesienie obostrzeń pandemicznych sprawi, że mieszkańcy samych Kaczor i całej gminy będą mogli ponownie uczestniczyć w imprezach sportowych i integracyjnych, z których słynęły i słyną Kaczory?

– Tak. Będziemy przywracać te wydarzenia, które były organizowane cyklicznie przed pandemią. Jeśli chodzi o sport to mamy cztery kluby sportowe, które funkcjonują i działały w czasie pandemii. Cały czas pamiętamy o nich i im pomagamy. Będą imprezy nie tylko dla tych, co uprawiają sport i są  zrzeszeni w tych klubach, ale będą też dla naszych mieszkańców – Kaczor i całej gminy. Także sołectwa mają możliwości spełniania się sportowo i rekreacyjnie dzięki temu, że mają domy kultury czy boiska sportowe. Ponadto przygotowujemy się już z Jurkiem Cerbą do Gali  Jeździeckiej w Dziembówku, która odbędzie się 15 sierpnia tego roku. A wcześniej, na początku lipca planujemy uroczystości środowiskowe z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Kaczorach. Będzie to przemiła niespodzianka dla mieszkańców. Impreza ta także będzie podkreślała nabycie praw miejskich przez Kaczory.

Zatem nie przesadziłem, stawiając tezę, że Kaczory to Miasto Sportu i Kultury. Prawdę powiedziawszy można tu zastosować jedną z łacińskich paremii: notoria non egent probatione, czyli okoliczności powszechnie znane nie wymagają dowodu.

– No, tak. Jak już wcześniej powiedziałem, posiadamy cztery kluby sportowe, praktycznie w każdym sołectwie jest boisko z prawdziwego zdarzenia. Cały czas dbamy o rozwój infrastruktury sportowej, a dzięki temu najmłodsi oraz ludzie starsi mogą aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i w nowoczesnych funkcjonalnych halach sportowych przy szkołach. Nie można zapomnieć o naszej gminnej chlubie, czyli pływalni „Relaks”, oferującej dwa baseny, zjeżdżalnię, jacuzzi, kompleks saun oraz grotę solną, za którą gminie został przyznany tytuł „Inwestor na Medal”, w ogólnopolskim konkursie Budowniczy Polskiego Sportu za całokształt działalności na rzecz rozwoju sportu i rekreacji. Do tytułu zarekomendował Gminę Kaczory, Marszałek województwa wielkopolskiego. Warto dodać, że w Kaczorach mieszka najlepszy polski sprinter, Remigiusz Olszewski, który daje przykład młodym ludziom, że trenując można stać się wielkim sportowcem. Również judoka Adam Stodolski, do 2019 roku zawodnik UKS Leśnik Kaczory, swoimi osiągnięciami przyciąga dzieci i młodzież do tego sportu.

No i kultura, to ważna dziedzina w Mieście i Gminie Kaczory.

– Rzeczywiście. W każdej wsi sołeckiej funkcjonuje wiejski dom kultury z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Jak można zauważyć, mieszkańcy Gminy Kaczory są aktywnymi uczestnikami wielu wydarzeń, nie tylko plenerowych. Obiekty te są systematycznie remontowane i modernizowane. Jednak sercem kultury w gminie jest prężnie działające Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kaczorach, organizujące wiele imprez kulturalnych oraz sportowo-rekreacyjnych. Przy Centrum funkcjonuje, znana daleko poza terenem gminy, orkiestra dęta i zespół wokalny „Sonata”. Po modernizacji budynek zmienił całkowicie wygląd, a jego powierzchnia została powiększona do 800 m2, co spowodowało poszerzenie oferty kulturalno-dydaktycznej. Teraz imprez plenerowych będzie coraz więcej, gdy nie krępuje realizacji wielu pomysłów pani dyrektor ograniczenie pandemiczne. Dużo się dzieje wewnątrz tego okazałego budynku. Są organizowane m.in. koncerty i szereg spotkań z ciekawymi ludźmi, niedawno z podróżnikami, którzy pieszo przemierzyli obie Ameryki.

Jak miejskość… to i Brama Miejska. Mało jest we współczesnej Polsce miast, które mogą poszczycić się taką nietuzinkową Bramą. Kaczory, pomimo, że nie posiadają murów obronnych, mają Bramę Miejską.

– Tak. W mieście Kaczory jest taka brama. Gdy jeszcze nie była w pełni dokończona, w sylwestra 2021, a właściwie o północy została w niej przecięta wstęga, otwierając drogę do miejskości Kaczor. Teraz gdy jest całkowicie wykończona, jest ona interesującą pamiątką tego doniosłego momentu (przyp. red. nadania praw miejskich). Widnieje na niej napis mówiący o nadaniu praw miejskich oraz napis: „W podziękowaniu Mieszkańcom za wkład wniesiony w rozwój naszego Miasta i Gminy – Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory”.

Dziękuję za rozmowę i życzę pomyślności Miastu, Gminie i wszystkim mieszkańcom.

kaczory_1_1

kaczory_1_2kaczory_1_7 kaczory_1_6 kaczory_1_5 kaczory_1_4 kaczory_1_3 kaczory_1_8