Kołakowski uraczył pianistycznym aperitifem pilską publiczność | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Kołakowski uraczył pianistycznym aperitifem pilską publiczność

  W sobotę, 26 lipca 2014 roku w ramach „Muzycznego Aperitifu” na Deptaku w Pile, z wakacyjnym koncertem zatytułowanym „Piano, Pianino” wystąpił Mateusz Kołakowski, podczas którego zaprezentował znane standardy oraz swoje kompozycje. Koncert 28-letniego wirtuoza przyjęty został z dużym aplauzem przez publiczność zgromadzoną przed estradą na ul. Śródmiejskiej w centrum Piły.

  Mateusz Kołakowski urodził się w 1986 roku w Piekarach Śląskich.

  Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Bytomiu. Brał udział w prestiżowych konkursach pianistycznych, zdobywając liczne nagrody. Zdobył 3 nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie (1996), ponownie 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego, Kartuzy 1997 oraz wyróżnienie na XXX międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti/Czechy (1997). Wykonał koncerty fortepianowe Beethovena i Mendelssohna z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Erkelenz, Niemcy.

  W 1999 roku Doug Ramsey w magazynie „Jazz Times” napisał o trzynastoletnim wówczas Mateuszu: „[...] ma zdolności, harmoniczną przenikliwość i umiejętności improwizacyjne, które wystarczyłyby, aby chwalić muzyków o 10 lat starszych”.

  Co rok, od 12 roku życia, odbywa tourne po Stanach Zjednoczonych, grając w takich miejscach jak : „The Jazz Bakery” (Los Angeles), „The Knitting Factory” (N.Y.C), „Andy’s” (Chicago), „The 7th Annual Vail Jazz Festival” (Colorado), Polski Konsulat w Nowym Jorku. W roku 2000 nagrał w USA płytę CD z Bradem Terry („Triology”).

  W wieku lat 16 wziął udział w warsztatach jazzowych w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał stypendium na 4-letnie studia w tej renomowanej uczelni.

  W 2002 roku otrzymał „Jazzowego Fryderyka” od Ministra Kultury, a tego samego roku zdobył nagrodę dla „The Most Promising Performer” spośród 100 pianistów, na 3. Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M. Solala w Paryżu.

  Dwukrotnie brał udział w festiwalu jazzowym w Montreux, Szwajcaria. W 2002 roku został laureatem Konkursu Pianistycznego a rok później już jako „House Pianist”, razem z Braćmi Oleś, dał 14 koncertów w Montreux Jazz Club.

  W październiku 2003 roku, wystąpił na 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Pradze, a materiał z tego recitalu został wydany przez “Jazz Forum” (“14th Spring”).

  W 2006 Kołakowski wydał kolejną solową płytę „Ad Libitum 1st Warsaw Jazz Concert”. Jest to zapis z solowego koncertu w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie w ramach festiwalu „Ad Libitum”, na którym wykonał improwizacje jazzowe na 4 własne tematy i 3 standardy, w jednym z nich grając wspólnie z cenionym w świecie saksofonistą, Peterem van Bergenem. Koncert otrzymał najwyższej klasy recenzje w „Jazz Forum” i „Ruchu Muzycznym”.

  Kontynuując program fortepianu klasycznego zagrał „Kwartet na Koniec Czasu” O. Messiaena na festiwalu na Wigrach oraz II Koncert Fortepianowy S. Prokofiev’a.

  9 września 2008 roku w nowojorskim klubie „Jazz Standard” Mateusz wystąpił z legendą saksofonu Davidem Liebmanem, a rok później odbył w duo trasę koncertową promującą płytę „Live at Jazz Standard” wydaną z tego właśnie koncertu.

  Dyskografia:
  Triology – „Presence” – Livingroom Records (USA, 2000)
  „14th Spring” – Jazz Forum Records (2003)
  „ad LiBiTuM-1st Warsaw Jazz Concert” (2007)
  Mateusz Kołakowski & Dave Liebman „Live at Jazz Standard” (Fenommedia 2009).

  mm

  kolakowski_uraczyl01

  kolakowski_uraczyl02

  kolakowski_uraczyl03

  kolakowski_uraczyl04

  kolakowski_uraczyl05

  kolakowski_uraczyl06

  kolakowski_uraczyl07

  kolakowski_uraczyl08

  kolakowski_uraczyl09

  kolakowski_uraczyl10

  kolakowski_uraczyl11

  kolakowski_uraczyl12

  kolakowski_uraczyl13

  kolakowski_uraczyl14

  kolakowski_uraczyl15

  kolakowski_uraczyl16

  kolakowski_uraczyl17

  kolakowski_uraczyl18

  kolakowski_uraczyl19

  kolakowski_uraczyl20

  kolakowski_uraczyl21

  kolakowski_uraczyl22

  kolakowski_uraczyl23

  kolakowski_uraczyl24

  kolakowski_uraczyl25

  kolakowski_uraczyl26

  kolakowski_uraczyl27

  kolakowski_uraczyl28

  kolakowski_uraczyl29

  kolakowski_uraczyl30

  kolakowski_uraczyl31

  kolakowski_uraczyl32

  kolakowski_uraczyl33

  kolakowski_uraczyl34

  kolakowski_uraczyl35

  kolakowski_uraczyl36

  kolakowski_uraczyl37

  kolakowski_uraczyl38

  kolakowski_uraczyl39

  kolakowski_uraczyl40

  kolakowski_uraczyl41

  kolakowski_uraczyl42

  kolakowski_uraczyl43

  kolakowski_uraczyl44