Kolejna misja w bazie kosmicznej Lunares w Pile

14 lipca 2018 roku sześcioosobowa grupa osób z różnych części świata m.in. z Australii, USA, Kanady, Rumunii i Egiptu postanowiła uczestniczyć w kolejnej misji w analogowej bazie kosmicznej Habitat Lunares w Pile. Warunki, które tam panują astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Pilska baza to – według twórców przedsięwzięcia – jedyne takie miejsce w Europie.

W trzeciej misji, która odbywa się w Lunares gościmy astronautów i specjalistów z całego świata, pod dowództwem Sarah Jane Pell, którzy spędzą dwa tygodnie odcięci od świata. W tej misji symulowany będzie pobyt w kraterze księżycowym, oprócz zaplanowanych badań naukowych testowane będą również trzy skafandry kosmiczne. Ogólnie ma to być połączenie nauki ze sztuką.

– Każda misja ma inny cel naukowy. Jedna misja spięła się na badaniu perspektywy czasu, czyli jak zmieniać, manipulować cyklem dobowym u ludzi i zespołu ludzi. Inna misja skupiała się na tym jak by sobie poradził niepełnosprawny astronauta, który doznał wypadku podczas misji. Dziś rozpoczynamy symulację skupioną wokół wirtualnej rzeczywistości, gdzie przed wyjściem do ciemnego krateru astronauci będą trenować wewnątrz habitatu użycie specjalnego sprzętu, każdą procedurę, a potem ubiorą skafandry i będą starali się odtworzyć w ciemnościach przy swoim źródle światła każdy przetrenowany aspekt. Również będą eksperymenty z uprawą roślin bezglebowych i będzie bardzo dużo sztuki i kultury, ponieważ są tu osoby, które będą chciały pokazać, że te dziedziny mogą być obecne na księżycu – mówi Leszek Orzechowski, projektant i operator Lunares. Mamy już zaplanowane kolejne misje na ten rok, a chętnych jest dużo więcej. Po ubiegłorocznym sukcesie Habitat Lunares, gdzie po publikacjach świat dowiedział się o nas – jesteśmy rozpoznawalni. Ludzie się dopytują, jakie są możliwości Habitat  Lunares jeśli chodzi o naukę, prowadzenie badań. Myślę, że misji będzie coraz więcej.

Przypomnijmy. Analogowi astronauci mieszkają w habitacie składającym się z modułów: sypialnego, kuchni, biura, laboratorium biologicznego, laboratorium analitycznego, magazynu ze sprzętem oraz łazienki. Moduły bazy ułożone są w półokręgu wokół siebie. Dzięki temu przestrzeń między nimi również można zagospodarować na miejsce do odpoczynku. Nad tą wolną przestrzenią zamontowana jest kopuła, która łączy wszystkie moduły ze sobą.

Sebastian Daukszewicz

kolejna_misja_kosmiczna01

kolejna_misja_kosmiczna02 kolejna_misja_kosmiczna03 kolejna_misja_kosmiczna04 kolejna_misja_kosmiczna05 kolejna_misja_kosmiczna06 kolejna_misja_kosmiczna07 kolejna_misja_kosmiczna08 kolejna_misja_kosmiczna09 kolejna_misja_kosmiczna10 kolejna_misja_kosmiczna11 kolejna_misja_kosmiczna12