Kolejne dobre wiadomości gospodarcze | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Kolejne dobre wiadomości gospodarcze

porzucek_baner

Polska wśród liderów europejskich. Kolejny raz odnotowaliśmy najniższy poziom bezrobocia w historii. Płace rosną, gospodarka się rozwija, a prezes NBP zapowiada, że kredyty wciąż będą tanie.

Profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział, że w tym roku oraz w najbliższych latach nie przewiduje się wzrostu stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal tylko 1,5%. Niskie stopy procentowe równa się tani kredyt dla Polaków. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy inwestują i rozwijają się, bowiem nie ma zagrożenia nagłego wzrost cen kredytów.

Polska gospodarka rozwija się intensywnie, ale przy tym stabilnie. Dzięki pewnym rozwiązaniom stymulującym gospodarkę, które wprowadziliśmy, można odnotować wyraźny wzrost płac. Warto zauważyć, że nie wywołał on tzw. ciśnienia inflacyjnego, a więc nie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem niekontrolowanego wzrostu cen. Wzrostowi płac towarzyszy rekordowo niskie bezrobocie. Jak podaje Eurostat, a więc jedna z unijnych instytucji przygotowująca wskaźniki, prognozy i analizy dotyczące obszaru Unii Europejskiej, Polska znalazła się w czołówce europejskich państw pod względem najniższego poziomu bezrobocia. Wyprzedziliśmy Holandię, Szwecję, czy Belgię. Średni poziom bezrobocia w UE to 7,1 %, kiedy u nas to 3,8 %. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce utrzymać ten trend przy stałym podnoszeniu warunków pracy i płacy. Te kwestie wzajemnie się wiążą.

Cieszę się, że u steru NBP stoi prof. Adam Glapiński. Pamiętam obrady sejmowej Komisji Finansów Publicznych, kiedy wypracowywaliśmy stanowisko rekomendujące właśnie prof. Glapińskiego na prezesa NBP. To znakomity ekonomista. Bez wątpienia jest on wartością biało-czerwonej drużyny. Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki będą skutkować kontynuowaniem rozwoju naszej ojczyzny, ale w taki sposób, że Polacy będą się bogacić jako społeczeństwo, a nie tylko wybrani.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP