Koronawirus. Aktualna sytuacja w Pile. Monitoring uczniów z Mechanika

Jak już informowaliśmy w związku z sytuacją na świecie i rozpowszechniającym się koronawirusem do kolejnych państw, także europejskich, Prezydent Miasta Piły zwołał 26 lutego 2020 r. sztab kryzysowy. Dzień później odbyło się spotkanie wszystkich jednostek podległych miastu oraz służb, poświęcone sposobom reagowania na zagrożenie epidemiologiczne. Dotyczyło ono wypracowania i przyjęcia wspólnej procedury informowania mieszkańców Piły o zasadach postępowania w zakresie ewentualnego wystąpienia zakażenia koronawirusem.

Jak się okazuje w Polsce, tak jak w wielu innych krajach, nie został oficjalnie zdiagnozowany, ponieważ albo osoby zarażone nie wykazują jeszcze objawów, albo przechodzą go w łagodnej postaci lub zostały błędnie zdiagnozowane, jako chore na grypę.

W Pile pod kontrolą Sanepidu znajdują się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych z ul. Ceglanej, którzy wrócili szybciej z dwoma opiekunami z włoskiej Bolonii, gdzie przebywali w ramach programu Erasmus. Na szczęście nie stwierdzono u nich żadnych przypadków zakażeń. Jednak w ich przypadku są poddani nadzorowi sanitarnemu, telefonicznemu.

Mimo to w każdym przypadku należy jednak zachować czujność, obserwować stan zdrowia swój i swych bliskich, pamiętając szczególnie o zachowaniu higieny osobistej, a przede wszystkim higieny rąk.

– Na dziś nie mamy szczepionki na koronawirusa i nie można kontrolować jego rozpowszechniania. Najgroźniejszy on jest dla osób, które mają inne problemy zdrowotne, czyli choroby, które pojawiają się z wiekiem np. cukrzyca, nadciśnienie. Chciałbym uspokoić, że u większości pacjentów, którzy mieli, czy będą mieć kontakt z tym wirusem, nie rozwinie się choroba zagrażająca życiu. Najlepiej w takiej sytuacji pozostać w domu, leczyć się domowymi środkami na przeziębienie, bo nie ma specjalnych leków na to. Antybiotyki działają na bakterie, a na wirusy nie działają. Takim podstawowym sposobem zapobiegającym zarażeniu się wirusem jest po prostu higiena osobista – mycie rąk przez ok. 30 sekund – mówi dr Krzysztof Jarzyński, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pile.

– Mamy sytuację kryzysową, wynikającą częściowo z obecności z wirusa, lub z niedoinformowania, a także z rozpowszechnianiem informacji, które wzbudzają nadmierny niepokój wśród wielu osób. Doświadczamy tego codziennie. Należy pamiętać, że jesteśmy w okresie grypowym, w którym wiele osób zawsze chorowało i miało objawy zbliżone do tych, które są związane z nową odmianą wirusa. Dziś trzeba podjąć dodatkowe kroki działania, a przy tym nie możemy ulegać panice – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – W poniedziałek lub wtorek przygotujemy taką własną ścieżkę postępowania przy zagrożeniu koronawirusem w naszym mieście. Po pierwsze, co należy robić, a po drugie czego nie robić. By nie atakować w pierwszej kolejności SOR-u, bo można zaszkodzić sobie i innym. Wydamy też zalecenie, by w szkołach przeprowadzano specjalne lekcje dla młodzieży. Dla młodszych uczniów planujemy szkolenia z prawidłowego mycia rąk. Na pewno w pierwszym okresie, kiedy nie wiadomo jak będzie rozprzestrzeniał się ten wirus, będziemy zalecali by osoby przeziębione pozostawały w domu, a nie zarażały innych, przebywając w miejscach publicznych – dodaje prezydent Głowski.

Warto wiedzieć, że wirus przenosi się drogą kropelkową (wydychane powietrze, kichnięcia itp.), koronawirus chwilę utrzymuje się w powietrzu, później na powierzchni, gdzie może przetrwać od kilku godzin do nawet 9 dni (w zależności od materiału, temperatury i innych czynników) Jego objawy mogą pojawić się nawet dopiero po 14 dniach od zakażenia (niektóre badania mówią wręcz o 21 dniach).

GIS zaleca m.in. wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch. Wcześniej podobne zalecenia – publikowane także przez resort spraw zagranicznych – objęły kraje azjatyckie, w tym m.in. Chiny, Japonię, Tajlandię i Koreę Południową, gdzie doszło do licznych przypadków zarażenia. Osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną.

W przypadku jakichkolwiek objawów, które mógłby sugerować chorobę (objawy koronawirusa przypominają objawy grypy) należy poinformować sanepid i udać się na najbliższy oddział zakaźny w Wałczu lub Poznaniu.

NFZ uruchomił specjalną infolinię, dzięki której uzyskać można wszystkie niezbędne informacje o koronawirusie. Nr tel. to: 800 190 590.

Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 801 zgonów.

Sebastian Daukszewicz

koronawirus_aktualne1_01

koronawirus_aktualne1_07 koronawirus_aktualne1_02 koronawirus_aktualne1_03 koronawirus_aktualne1_04 koronawirus_aktualne1_05 koronawirus_aktualne1_06