Koronawirus. Prezydent Piły o dalszym funkcjonowaniu miasta podczas epidemii

Jak już wiemy data wprowadzenia etapu czwartego odmrażania gospodarki została już podana. Kolejne obostrzenia będą stopniowo od 30 maja i 6 czerwca ograniczane. Natomiast 29 maja prezydent Piły Piotr Głowski przekazał na konferencji prasowej informacje o dalszym funkcjonowaniu miasta w okresie epidemii SARS-CoV-2.

– Pokazuję wykres, który informuje jak choroba rozwija się w Polsce. Niestety na tych wykresach w jednej z grup jesteśmy z takimi państwami jak Kazachstan, Nigeria, Afganistan, Boliwia, Filipiny itd.  To nie jest dobra lista. Ona pokazuje brak punktu szczytowego, to nie jest krzywa,  której byśmy oczekiwali. Dziś wiele utrudnień zostało zniesionych, ale apeluję, że jak mieszkańcy mogą nosić maseczki to je nośmy. Słyszymy co jakiś czas, że na terenie Piły czy powiatu pilskiego, pojawiają się pojedyncze źródła. Włosi powiedzieli, że 28 dni bez żadnego zakażenia daje szansę, że jakiś region jest wolny od SARS-CoV-2. Wiemy, że  u nas tych zakażeń jest mniej – więc taka mała modyfikacja to 21 dni. To jest termin, po którym uznawać będziemy, że jest bardzo duża szansa, że osoby, które mogły zakażać nie będą zakażać. Wtedy też będziemy luzować nasze wewnętrzne procedury w firmie. Oczywiście Urząd Miasta jest cały czas otwarty dla mieszkańców. Dla pracowników i osób, które przychodzą jest naturalne, że są ograniczenia – muszą nosić maseczkę – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jedną z grup narażonych na koronawirusa są osoby starsze, m.in.  uczestnicy Klubu Seniora. I tu prezydent wskazuje ten sam system. Jeśli przez 21 dni nie będzie nowego zachorowania na terenie miasta otworzone zostaną instytucje dla seniorów.

W Urzędzie Stanu Cywilnego planuje się zwiększenie uczestników ceremonii ślubnej do 35, bo tyle jest w pomieszczeniu krzeseł. Oczywiście z zasłonięciem ust i nosa.

Od 1 czerwca także na obiekcie piłkarsko-żużlowym przy Bydgoskiej będzie dostępna murawa stadionu,  podobnie jak jest  na Żeromskiego – dla grup zorganizowanych, klubów. Natomiast od 8 czerwca z Orlika przy SP 1 i SP 11 będą mogły korzystać grupy zorganizowane, po wcześniejszych zapisach. Informacja do kogo trzeba się zgłaszać pojawi się na stronie mosir.pila.pl . Pozostałe szkolne boiska, tak jak szkoły, są nadal zamknięte.

Odnośnie żłobka i przedszkoli proces przyjmowania dzieci się nie zmienia. Rodzice, którzy chcą posłać dziecko do przedszkola, najpóźniej w czwartek – poprzedzający tydzień, w którym dziecko ma pójść do przedszkola – muszą złożyć stosowne dokumenty w skrzynce podawczej lub formie elektronicznej, wysłać na adres mailowy przedszkola.

Już wiemy, że po niedzieli w przedszkolach  ma pojawić się  330 dzieci, 25 dzieci pojawi się w żłobku, a w szkołach podstawowych 48 dzieci w klasach 1-3.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, podczas wakacji Przedszkola będą prowadzić dyżury. Połowa z nich będzie otwarta w lipcu, a druga połowa w sierpniu. W tym przypadku rodzice, którzy chcą oddać dzieci pod opiekę są proszeni o kontakt z przedszkolem, do którego chodzi dziecko.
Mimo, że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi osobami.

Sebastian Daukszewicz

prezydent_o_dalszym1_01

prezydent_o_dalszym1_02