Książka dla Polonii w Norwegii. Rusza zbiórka polskich książek w pilskich szkołach podstawowych

Właśnie ruszyła w pilskich placówkach oświatowych zbiórka polskich książek dla Stowarzyszenia Polsko-Norweskiego z regionu Møre og Romsdal, które od momentu powołania pomaga Polonii w zaklimatyzowaniu i przystosowaniu się do życia w Norwegii. Jako pierwsi mobilny regał swoimi książkami zapełnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Akcja potrwa do grudnia 2017 roku.

25 września w SP 11 odbyła się konferencja prasowa, na której zostały przekazane główne założenia akcji, harmonogram zbiórki w szkołach oraz przybliżona została charakterystyka działalności Stowarzyszenia Polsko – Norweskiego z regionu Møre og Romsdal. Było też videopołączenie z Magdaleną Baziuk-Nyga, wiceprezes Stowarzyszenia, która opowiedziała obecnym na konferencji prasowej uczniom o tej akcji i zachęcała do zbiórki książek.

– Tym razem chcemy wspierać Polonię tam mieszkającą, która chce kontynuować naukę języka polskiego lub umożliwiać pierwszy kontakt dzieciom z literaturą, książką w języku polskim. W Alesund jest biblioteka, ale nie ma w niej regału z polskimi książkami. Zrodziła się, zatem myśl żeby pilskie dzieci włączyły się w akcję, która polega na przemieszczaniu się regału, na który dzieci będą mogły umieszczać książki, które przeczytały, a które chcą podarować kolegom i koleżankom w Norwegii. Mobilny regał będzie wędrował od szkoły do szkoły, dlatego akcja potrwa do grudnia. Wierzę, że po tej akcji z książkami pilskie dzieci będą mogły nawiązywać kontakty ze swoimi kolegami, koleżankami z Norwegii, być może doskonalić języki. Obie strony chcą kontynuować relacje na wielu obszarach. Są kolejne pomysły, o których będziemy informować – mówi Beata Dudzińska, zastępca Prezydenta Miasta Piły.

AKCJA PN. „KSIĄŻKA DLA POLONII”  – ZBIÓRKA POLSKICH KSIĄŻEK DLA STOWARZYSZENIA POLSKO – NORWESKIEGO Z REGIONU MØRE OG ROMSDAL W NORWEGII

ORGANIZATORZY:

•    Miasto Piła

•    Stowarzyszenie Polsko – Norweskie z regionu Møre og Romsdal

•    pilskie szkoły podstawowe

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA POLSKO – NORWESKIEGO Z REGIONU MØRE OG ROMSDAL:

•    Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Iwony Lerch – Polki mieszkającej w Norwegii

•    od momentu powołania pomaga Polonii w zaklimatyzowaniu i przystosowaniu się do życia w Norwegii

•    współzałożycielką Stowarzyszenia jest pilanka mieszkająca w Norwegii – Magdalena Baziuk-Nyga – wiceprezes Stowarzyszenia, resocjalizator,  pedagog, logopeda, nauczyciel wczesnoszkolny i przedszkolny, kinezjolog, terapeuta Polskiego Instytutu Psychologii i Neurofizjologii oraz dyrektorka Polskiej Szkoły w Alesund

•    Stowarzyszenie działa na rzecz promocji miasta Piły oraz budowania relacji ze społecznościami obu krajów.

•    Polacy stanowią prawie 10 % całej populacji w Ålesund

•    od 16 września 2017 roku w Alesund funkcjonuje Polska Szkoła prowadzona przez Stowarzyszenie – dyrektorem jest p. Magdalena Baziuk-Nyga

•    Stowarzyszenie prowadzi również naukę języka polskiego, ekranizacje polskich filmów w norweskim kinie oraz wiele innych projektów mających na celu wsparcie oraz promocję kultury i języka polskiego w Norwegii.

DOTYCHCZASOWA WSPÓŁPRACA MIASTA PIŁY ZE STOWARZYSZENIEM:

•    W kwietniu 2016 r. Stowarzyszenie współorganizowało wyjazd chóru Sanctus do Polski, jako początek wymiany artystów. Chór przyjechał do Piły do kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w którym to zagrał koncert. Przyjazd chóru rozpoczął wymianę doświadczeń polsko-norweskich oraz wspólnych wartości kulturalnych z polskimi artystami.

•    17 września 2016r. w norweskim regionie Møre og Romsdal podczas Wieczoru Kultury Polsko-Norweskiej odbyło się spotkanie Pani Beaty Dudzińskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Piły z przedstawicielami Stowarzyszenia Polsko-Norweskiego, mieszkańcami i Polonią z regionu Møre og Romsdal. Wydarzenie to miało na celu promocję polsko-norweskiej oferty kulturalnej, której towarzyszyły koncerty i różnorodne atrakcje, między innymi występ pilskich muzyków – Państwa Małgorzaty i Dariusza Śmigielskich, którzy zaprezentowali szeroką gamę utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego i wielu innych znakomitych polskich kompozytorów. Podczas Wieczoru Kultury Polsko-Norweskiej zaprezentowano również ofertę gospodarczo-kulturalną regionu Møre og Romsdal oraz miasta Piły.

•    Na wniosek Stowarzyszenia Polsko – Norweskiego z regionu Møre og Romsdal Prezydent Miasta Piły objął honorowym patronatem płytę z kolędami polsko-norweskimi, które można było usłyszeć podczas Wigilii Miejskiej w grudniu 2016 roku w Pile.

•    10 grudnia 2016 r podczas Wigilii Miejskiej odbył się koncert polskich i norweskich kolęd w wykonaniu Agnieszki Kopacz z Piły oraz Patrycjusza Nygi – przedstawiciela Stowarzyszenia Polsko – Norweskiego z regionu Møre og Romsdal.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA AKCJI:

•    zbiórka książek w języku polskim dla Polonii mieszkającej w Norwegii oraz podopiecznych Stowarzyszenia, które prowadzi Szkołę Polską w Alesund jest kolejnym projektem, który pozwoli na rozwój relacji polsko-norweskich oraz wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć przy współpracy z pilanami i Polonią mieszkającą w Norwegii.

•    inicjatywa będzie doskonałą okazją do budowania relacji polsko-norweskich oraz poznania języka oraz kultury norweskiej przez polskich uczniów oraz możliwości rozwoju współpracy ze Stowarzyszeniem z Norwegii

•    Podczas zbiórki w pilskich szkołach podstawowych pojawi się mobilny regał, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile, za pomocą, którego będzie można przekazać książki dla Stowarzyszenia.

•    zbiórkę w poszczególnych placówkach będą nadzorowali nauczyciele bibliotekarze lub osoby wyznaczone przez dyrekcję szkoły.

HARMONOGRAM ZBIÓRKI:

•    start: 25 września 2017r. – Szkoła Podstawowa nr 11 w Pile

•    koniec: 1 grudnia 2017r. – Szkoła Podstawowa nr 6 w Pile

•    Podsumowanie akcji w grudniu 2017 roku

„Książka dla Polonii” w Norwegii – video
https://www.youtube.com/watch?v=QI3L3ftNS-Q

Sebastian Daukszewicz

 

 

ksiazka_dla_polonii_w_norwegii01

ksiazka_dla_polonii_w_norwegii02 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii03 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii04 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii05 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii06 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii07 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii08 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii09 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii10 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii11 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii12 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii13 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii14 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii15 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii16 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii17 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii18 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii19 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii20 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii21 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii22 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii23 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii24 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii25 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii26 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii27 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii28 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii29 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii30 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii31 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii32 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii33 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii34 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii35 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii36 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii37 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii38 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii39 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii40 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii41 ksiazka_dla_polonii_w_norwegii42