Lekkoatleci pilskiej GWDY podsumowali mijający sezon

Lekkoatleci pilskiej Gwdy ostatni sezon 2018, w  25-leciu istnienia swego klubu zakończyli bardzo pomyślnie. W łącznej punktacji do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego wywalczyli 124,5 pkt. zajmując tym samym I m w powiecie w odniesieniu do klubów wszystkich dyscyplin sportu. Znaleźli się też w czołówce klubów lekkoatletycznych Wielkopolski.

Na dorobek punktowy wpływ miały dobre występy zawodników w ważnych imprezach mistrzowskich. W sezonie 2018 zawodnicy Gwdy zdobyli łącznie aż 96 medali, w tym 3 medale w Mistrzostwach Polski, 6 w Mistrzostwach Polski LZS, 6 w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem klubu w sezonie 2018 była Sandra Szpott, biegaczka na średnie i długie dystanse. O jej wielkiej wszechstronności świadczy fakt, że świetnie potrafiła łączyć bardzo dobre wyniki na 10000m i 800m. Potwierdziła to dwoma medalami. Na 10000m wywalczyła srebro podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski, natomiast na 800m z nowym rekordem klubu 2:10,66 zdobyła złoto w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS. Odniosła też znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej zdobywając w Stanach Zjednoczonych dwa medale Akademickich Mistrzostw Stanów Zjednoczonych w Przełajach. Ustanowiła też wartościowy rekord klubu w biegu na 1500m 4:25,67.

Utalentowany junior młodszy Dawid Borowik do swojej bogatej już kolekcji dołożył dwa kolejne medale. W Halowych Mistrzostwach Polski jun. mł. na 300m wywalczył brązowy medal, natomiast w swojej koronnej konkurencji 400m zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS.

Swoje nieprzeciętne możliwości potwierdziła w tym sezonie juniorka Agata Trzaskalska. Świetnie zadebiutowała w 7-boju bijąc wynikiem 4090pkt. rekord klubu, „ocierając” się o medal na Mistrzostwach Polski w wielobojach.  Również wysoką 6 pozycję w Mistrzostwach Polski Juniorek wywalczyła w swojej koronnej konkurencji 100ppł, ustanawiając rezultatem 14,67 wartościowy rekord klubu.

Dużą klasę w sezonie halowym pokazał Adrian Wyrzykiewicz. Przebojem wszedł do czołówki krajowej seniorów, uzyskując bardzo dobre rezultaty na 400m 50,44 i 800m 1:50,40. Tylko niefortunny zbieg okoliczności wynikający z losowania serii podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w silnej stawce na 800m zajął 5 miejsce, chociaż w bezpośredniej konfrontacji z najlepszymi był trzeci.

O miłą niespodziankę postarał się Marcin Król, który w skoku wzwyż wywalczył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Młodzików.

Na wielką „gwiazdeczkę” w polskiej lekkoatletyce wyrasta zaledwie 12-letnia Zuzanna Doroba. Ta 12-letnia bardzo utalentowana biegaczka nie przegrała w tym sezonie żadnego biegu, wywalczając złote medale w finałach Czwartków LA. Wynikiem 42,10 na 300m ustanowiła rekord Polski swojej kategorii wiekowej, bijąc tym samym rekord klubu kategorii open.

Podobne predyspozycje i talent objawił inny młody biegacz Gwdy, również 12-letni Oliver Kamiński. Podobnie jak Zuzanna zdobył 2 złote medale na 300m również na tych samych ważnych imprezach.
Na dorobek klubu wpływ miało wielu innych zawodników, m.in.: Radosław Sójka – chód sportowy, Piotr Konek – chód sportowy, Mieszko Tobera – biegi długie, Hanna Krajewska – biegi długie, Jacek Włodarczak – skok w dal, Mateusz Fąs – biegi długie, Jan Poczewski – biegi średnie, Krystian Szymański – biegi długie, Paweł Konek – sprint, Mikołaj Szarejko – biegi płotkarskie, Katarzyna Madej – skok wzwyż.

Sztab szkoleniowy od lat niezmienny, Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Przemysław Sobkowski, Andrzej Wawruszak, Andrzej Szymański, miał powody do zadowolenia. Przed Zarządem klubu, prezesem Czesławem Pachowiczem i trenerami poważne przedsięwzięcie organizacyjne. Niebawem, już 12 grudnia w hotelu Gromada w Pile obchodzić będą 25-lecie klubu PLKS Gwda Piła.