Leśny Rajd Rowerowy | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Leśny Rajd Rowerowy

Sztandarowy produkt turystyczny regionu Północnej Wielkopolski, organizowany co roku przez Nadleśnictwa: Jastrowie, Lipka, Płytnica, Okonek, Zdrojowa Góra i Złotów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Leśny Rajd Rowerowy jest imprezą cykliczną organizowaną jeden raz w roku, zawsze po wakacjach w pierwszą sobotę września.

W 2019 roku odbyła się już XVII edycja tej leśnej imprezy z finałem na boisku gminnym Gminy Szydłowo w miejscowości Krępsko.

Rajd ma charakter zlotu gwiaździstego. Co roku zakończenie ma miejsce na terenie innego z nadleśnictw współorganizujących Rajd. Tym razem gospodarzem imprezy finałowej było Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, do którego zjechało ponad 600 uczestników z Nadleśnictw: Jastrowia, Lipka, Płytnica, Okonek i Złotów. Ogółem w imprezie wzięło udział około 900 osób. Każde z nadleśnictw miało swoją niepowtarzalną leśną trasę, której długość wynosiła od 30 do 50 km.

Celem XVII edycji leśnego rajdu rowerowego, organizowanego w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” było propagowanie aktywnego wypoczynku na terenach leśnych, prezentowanie walorów turystycznych regionu, promowanie leśnych ścieżek i szlaków turystycznych, oraz popularyzowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i środowisku naturalnym.

Jak co roku, podczas imprezy finałowej, grupy uczestników z poszczególnych nadleśnictw rywalizowały pomiędzy sobą w zawodach sprawnościowych i konkursie wiedzy przyrodniczo-leśnej o Puchar Przechodni Leśnego Rajdu Rowerowego. W tym roku puchar trafił do Nadleśnictw Zdrojowa Góra i Lipka, które wspólnie zajęły I miejsce.

Podczas imprezy każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę rajdową, mapę leśnych tras rowerowych, gorący posiłek i napoje chłodzące. W trakcie festynu zasmakować można było wyrobów z dziczyzny, oraz owoców lasu w tym żurawiny. I choć aura deszczowa wyjątkowo nie rozpieszczała w tym dniu, to atmosfera pośród uczestników była dobra, a humory wyśmienite.

Dziękujemy wszystkim Fundatorom nagród rzeczowych, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy, w tym:
- Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych,
- Polskiemu Towarzystwu Leśnemu, Oddział Nadnotecki
- ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia.
- Sklepowi „Rowerowy Raj i nie tylko Małgorzata Głuszanowska” z Piły

W tym roku wszystkie rowery, z uwagi na 95. jubileusz powstania Lasów Państwowych, zostały pomalowane na piękny zielony kolor przez niezawodną firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia.

Szczególne podziękowania kierujemy również do Gminy Szydłowo i do Sołectwa Wsi Krępsko za użyczenie terenu boiska pod imprezę finałową.

W roku 2020 Gospodarzem imprezy będzie Nadleśnictwo Złotów. W tym też kierunku każde z nadleśnictw projektować będzie swoją przyszłoroczną trasę, ażeby znów promować walory przyrodnicze i kulturowe regionu, popularyzować aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki rowerowej.

Już dziś zapraszamy na tę jedyną w swoim rodzaju leśną imprezę rowerową.

Darz Bór!

lesny_rajd_rowerowy1_01

lesny_rajd_rowerowy1_15 lesny_rajd_rowerowy1_02 lesny_rajd_rowerowy1_03 lesny_rajd_rowerowy1_04 lesny_rajd_rowerowy1_05 lesny_rajd_rowerowy1_06 lesny_rajd_rowerowy1_07 lesny_rajd_rowerowy1_08 lesny_rajd_rowerowy1_09 lesny_rajd_rowerowy1_10 lesny_rajd_rowerowy1_11 lesny_rajd_rowerowy1_12 lesny_rajd_rowerowy1_13 lesny_rajd_rowerowy1_14