Leśny regał w pilskiej bibliotece | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Leśny regał w pilskiej bibliotece

Leśnicy z RDLP w Pile mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem, w prowadzeniu darmowej edukacji przyrodniczo-leśnej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Widząc, jakim dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje z leśnikami powstał pomysł, aby podzielić się z mieszkańcami, leśną biblioteczką. 23 kwietnia 2019 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Pantaleona Szumana przy ul. Staromiejskiej 14 w Pile odbyło się otwarcie „Leśnego Regału” i podpisanie protokołu przekazania ponad 130 tytułów (książek i czasopism), które można już bezpłatnie wypożyczać.

Na półkach Leśnego Regału w pilskiej bibliotece znaleźć można wiele ciekawych i unikatowych pozycji opisujących rośliny, zwierzęta, ekosystemy oraz historię regionu pilskiego i Polski, a także przybliżających świat przyrody. Czytelnicy znajdą tu takie książki jak np. „Atlas motyli polskich”, „Magiczne drewno”, „Poznać i zrozumieć las – o ścinaniu drzew” oraz obejrzeć piękne zdjęcia w albumie „Las w obiektywie leśników”.

- Wyszliśmy z taką inicjatywą żeby przekazać szerszemu społeczeństwu nasze publikacje, które dotyczą lasów, ochrony przyrody i szeroko pojętej gospodarki leśnej. To kolejna inicjatywa edukacji leśnej i edukacji przyrodniczej. Chcielibyśmy, aby Państwo z tego regału korzystali jak najwięcej, dzięki czemu poznawali naszą gospodarkę leśną. Liczymy, że inne Nadleśnictwa w kraju pójdą w tym kierunku, co my i też utworzą taki regał – mówi Damian Szcześniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

- Ciekawa inicjatywa, podoba mi się ten pomysł i bardzo dziękuję że RDLP w Pile postanowiła taki regał przygotować w naszej bibliotece. Książki są bardzo ładne, albumowe wydawnictwa i jak się je przegląda to można poczuć się jak w lesie. Jest to też wyraz szacunku do tego, co nas otacza, czyli lasu, który rośnie latami. Apel o to abyśmy dbali o nasze środowisko, dlatego są tu książki z zakresu ekologii. Obecnie na regale jest ponad 120 tytułów i księgozbiór będzie uzupełniany. Także oprócz książek jest do dyspozycji czasopismo „Echa Leśne” , który ukazuje się od 1924 roku. Myślę, że czytelnicy będą zadowoleni z tego regału i z tej inicjatywy – dodaje Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.

Leśny Regał to inicjatywa powstała w Nadleśnictwie Złotów, którą warto propagować i rozpowszechniać. Dlatego serdecznie zapraszamy do korzystania z księgozbioru z Leśnego Regału w pilskiej bibliotece.

Sebastian Daukszewicz

lesny_regal

lesny_regal_02 lesny_regal_03 lesny_regal_04 lesny_regal_05 lesny_regal_06 lesny_regal_07 lesny_regal_08 lesny_regal_09 lesny_regal_10 lesny_regal_11 lesny_regal_12 lesny_regal_13 lesny_regal_14 lesny_regal_15 lesny_regal_16 lesny_regal_17 lesny_regal_18