Miasto mówi „nie” dzikim wysypiskom. Apel do mieszkańców | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Miasto mówi „nie” dzikim wysypiskom. Apel do mieszkańców

Co jakiś czas straż miejska walczy z nielegalnymi wysypiskami śmieci lub podrzucaniem śmieci na posesje w innej części miasta. Sprawcy często wpadają, zostawiając swoje dane w wyrzuconych workach, np.: adresowane koperty, rachunki, a także dzięki miejskiemu monitoringowi. Niedawno ustalono kierowcę, m.in. dzięki interwencji prezydenta Piły, który zaśmiecił teren odpadami wielkogabarytowymi w okolicy ul. O.M. Kolbego.

- Chyba miałem dosyć dużo szczęścia. Prawie doszło do zatrzymania obywatelskiego. Przejeżdżając w tej okolicy zauważyłem samochód do przeprowadzek. Jak się okazało, po ustaleniu pewnych faktów –nagrań z monitoringu miejskiego – nie była to przeprowadzka tylko kierowca wyrzucał wielkie gabaryty pod śmietnik, przywożąc je z innego rejonu miasta – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.Apeluję do mieszkańców, aby widząc takie sytuacje po prostu je dokumentowali i zgłaszali do Straży Miejskiej, a my będziemy bardzo restrykcyjnie wobec takich osób postępować. To nie tylko kwestia mandatu, ale tak naprawdę podwójnych kosztów wywiezienia. Chcielibyśmy eliminować w mieście takie zjawiska.

- Mieliśmy szczęście, bo mieszkańcy nam pomagają. Otrzymaliśmy cztery zdjęcia tego pojazdu. Niestety bez numeru tablic. Kamera, która znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Kolbego a Dzieci Polskich pozwoliła, ustalić numer rejestracyjny pojazdu. Okazało się, że był to pojazd firmy, która wynajmuje auta. Następnie udaliśmy się do tej firmy i wskazano nam osobę, która ten samochód wypożyczyła. I tak po nitce do kłębka udało nam się dojść do osoby, która podrzuciła te gabaryty. Skończyło się na obowiązkowym sprzątaniu i pięciuset złotowym mandacie. Łatwiej tej osobie było zapakować te rzeczy na wynajęty samochód i podrzucić niż całkowicie za darmo dostarczyć do Altvatera. Nie rozumiem takiego postępowania – mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile - W tej chwili mamy taki przypadek na ulicy Ceramicznej. Jest tam dużo materiału, który należy po prostu przeszukać żeby znaleźć właściciela. My się nie boimy założyć rękawiczki i pójść przeszukać śmietnisko by znaleźć dokumenty, kwity, faktury. Wiele razy nam się udawało odnaleźć w ten sposób osobę, która podrzuca śmieci.

Informujemy, że harmonogram odpadów wielkogabarytowych i problemowych dostępny jest na stronie Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi www.prgok.pl lub przez cały rok po załatwieniu we własnym zakresie transportu i dostarczeniu odpadów do siedziby pilskiego Altvatera przy ul. Łącznej, gdzie przyjmowane są nieodpłatnie. Do Państwa dyspozycji jest również darmowa aplikacja Evenio, która z wyprzedzeniem będzie sygnalizowała terminy odbioru wszystkich frakcji odpadów.

Sebastian Daukszewicz

miasto_nie_dzikim_wysypiskom00

miasto_nie_dzikim_wysypiskom05 miasto_nie_dzikim_wysypiskom01 miasto_nie_dzikim_wysypiskom02 miasto_nie_dzikim_wysypiskom03 miasto_nie_dzikim_wysypiskom04